The search for identity in Hanif Kureishi's the buddha of suburbia, the black album and Zadie Smith's white teeth
Hanıf Kureıshı'nin varoşların Budası, kara plak ve Zadie Smith'ın beyaz dişleri'inde kı̇mlı̇k arayışı
  1. Tez No: 829512
  2. Yazar: MESUT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÖBENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Hanif Kureishi ve Zadie Smith, romanlarında sabitleştirilmiş kimlik tanımlarını sorunlaştırır ve onun durağan olmayan doğasına vurgu yaparak tanımları yapı söküm çerçevesinde ele alırlar. Bu bağlamda, bu tezin amacı, Hanif Kureishi ve Zadie Smith'in ırk, kimlik ve etnik köken meseleleriyle ilgili önceden sabitleştirilmiş kavramları nasıl bir kaygan zemine koyduklarını ve savaş sonrası Londra metropolünün hayli hibridleşmiş kültür ve toplumunu göz önünde tutarak geleneksel çift zıtlıkları Homi K. Bhabha'nın hibridlik, ikircilik ve üçün alan üzerindeki teorik fikirlerine atıf yaparak nasıl eleştirdiğini göstermektir. Kureishi ve Smith romanlarında değişmeye açık dinamik hybrid kimlikler yaratır. Başka bir deyişle, karakterler kimlik hakkındaki özcü fikirleri sorgular ve onun yerine sürekli olarak değişen formlar sunar. İki romanın analizi göz önünde tutulduğunda, Kureishi ve Smith'in kimliği globalleşmiş dünyada kendini sürekli olarak yenileyecek akışkan ve durağan olmayan bir kavram olarak algıladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Hanif Kureishi and Zadie Smith problematize the fixed definitions of identity and deconstruct them by emphasizing the unstable nature of identity. In this context, the aim of this thesis is to explore how Hanif Kureishi and Zadie Smith place the seemingly fixed concepts of race, identity, and ethnicity on slippery ground and criticize traditional binaries of the highly hybridized culture and society of the post-war London metropolis by making references to Homi K. Bhabha's theoretical ideas on hybridity, ambivalence, and the third space. In their novels, Kureishi and Smith create characters who have dynamic hybrid identities that are always open to change. In other words, characters challenge essentialist notions about identity and present continually changing forms instead. By analyzing the three novels, we see that Kureishi and Smith consider identity fluid and unstable in the globalized world.