ABD'nin 21. yüzyılda güç ve liderlik arayışı: Obama döneminde kalkınmanın yeniden tanımlanması ve dış yardım reformu
The USA's search for power and leadership in the 21st century: Redefining development and foreign aid reform in the Obama era
  1. Tez No: 829524
  2. Yazar: NURÇİN YILDIZ DUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ UĞUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 427
Özet
Bu çalışmanın amacı Obama döneminde kalkınmanın yeniden tanımlanması dahil dış yardım reform gündeminin incelenmesidir. Soğuk Savaştan sonraki süreçte ABD dış yardımlarının hedefi konusunda ciddi bir belirsizlik ortaya çıkmıştır. Bunun sonucunda dış yardımlar işlevsel olmaktan çıkmış ve etkinliğini kaybetmiştir. Bu durum dış yardım sisteminin karmaşık bir yapıya bürümesine de neden olmuştur. 11 Eylül'den sonra ise dış yardım/kalkınma alanı tarihindeki en büyük dönüşümlerden birine maruz kalmış ve sert gücün bir bileşeni haline gelmiştir. Obama Yönetimi göreve geldiğinde kısaca yardımların askerileşmesi olarak adlandırılan bu sorun ile Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte giderek artan bir dizi sorun kümesini masasında bulmuştur. Bu kapsamda PPD-6, QDDR, USAID Forward ve çeşitli somut girişimler üzerinden bir reform süreci başlatılmıştır. Bu çabaya yasama organı da eşlik etmiştir. Ancak dış yardım alanının reformuna yönelik bu adımların tam olarak ihtiyaca cevap verdiğini söylemek zordur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the foreign aid reform agenda, including the redefinition of development during the Obama era. In the post-Cold War era, a serious uncertainty has emerged regarding the target of US foreign aid. As a result, foreign aid has ceased to be functional and has lost its effectiveness. This situation also caused the foreign aid system to take on a complex structure. After 9/11, the foreign aid system was subjected to one of the biggest transformations in the history of the foreign aid/development field and has become a component of hard power. Upon taking office, the Obama Administration was met with this issue termed the militarization of aid which, along with the end of the Cold War brought about a series of other problems in the field of foreign aid. In this context, a reform process has been initiated through PPD-6, QDDR, USAID Forward, and various concrete initiatives. Legislature has also accompanied this process. However, it is difficult to say whether the reform of the foreign aid field has fully satisfied the needs.