İlk Türk devletlerinde devlet teşkilatı konusunun etkinliklerle öğretiminin öğrencilerin akademik başarısına ve öğrenilenlerin kalıcılığına etkisi
The effect of teaching the subject of state organization by activities on the academic success of students and the permanentity of learned in the first Turkish states
- Tez No: 829525
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Soyut bir ders olarak tanımlanan tarih dersi, bu özelliği nedeniyle öğrenciler için anlaşılması zor ve ezbere dayalı bir ders olarak görülmektedir. Bu noktadan hareketle çalışmada; tarih öğretiminde etkinliklerin önemini ortaya koymak, tarih derslerini daha zevkli ve kalıcı hale getirmek için çeşitli etkinlikler tasarlanmış ve uygulanmıştır. Bu araştırmanın amacı“İlk Türk Devletlerinde Devlet Teşkilatı”konusunun etkinliklere dayalı olarak öğretiminin öğrencilerin akademik başarısı ve öğrenilenlerin kalıcılığı üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Etkinlilerin ders sürecinde öğrencilerin akademik başarı ve öğrenilenlerin kalıcılığına etkisinin olup olmadığını ortaya koymak için araştırma nicel araştırma basamaklarından öntest-sontest tek gruplu deneysel desene uygun olarak tasarlanmıştır. Çalışmanın grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Ankara'nın Keçiören ilçesinde bulunan bir özel okulda eğitim gören 11. sınıf düzeyindeki 20 kişilik bir şubenin öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmanın uygulama aşaması ön test, deneysel işlem, son test ve kalıcılık test olmak üzere toplam 14 hafta sürmüştür. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan 22 sorudan oluşan başarı testi aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25 programında analiz edilmiştir. Çalışmaya katılan öğrencilerin ön-test ve son-test ve kalıcılık test puanları arasında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek için bağımlı gruplar t testi yapılmak istenmiş ancak son test-ön test-kalıcık test fark puanlarının normal dağılmaması nedeniyle non-parametrik testlerden Wilcoxon işaretli sıralar testi yapılmıştır. Analiz sonuçları, araştırmaya katılan öğrencilerin ön-test ve son-test puanları arasında, son-test puanlarının lehine anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir (z = -3,923; p < 0,05). Öğrencilerin son-test ve kalıcılık test puanları arasında ise anlamlı bir fark bulunmamıştır (z = -464; p > 0,05). Buna göre, İlk Türklerde Devlet Teşkilatı konusunun etkinliklerle öğretiminin, öğrencilerin akademik başarısına ve öğrenilenlerin kalıcılığına olumlu yönde etki ettiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The history lesson, which is defined as an abstract lesson, is seen as a hard to understand and rote-based lesson for students due to this feature. From this point of view, in the study; various activities have been designed and implemented in order to reveal the importance of activities in history teaching and to make history lessons more enjoyable and permanent. The aim of this research is to reveal the effect of teaching the subject of“State Organization in the First Turkish States”based on activities on the academic success of students and the permanence of what has been learned. The research was designed in accordance with the pretest-posttest single-group experimental design, which is one of the quantitative research steps, in order to reveal whether the activities have an effect on the academic success of the students and the permanence of what has been learned during the course process. The group of the study consisted of the students of a branch of 20 students at the 11th grade level studying at a private school in the Keçiören district of Ankara in the 2022-2023 academic year. The implementation phase of the research lasted for a total of 14 weeks, including pretest, experimental procedure, posttest and retention test. The data were collected through an achievement test consisting of 22 questions prepared by the researcher. The obtained data were analyzed in SPSS 25 program. In order to determine whether there is a significant difference between the pre-test, post-test and retention test scores of the students participating in the study, dependent groups t-test was requested, but since the posttest-pretest-permanent test difference scores were not normally distributed, the Wilcoxon signed-rank test, one of the non-parametric tests, was used. The results of the analysis showed that there was a significant difference between the pre-test and post-test scores of the students participating in the research in favor of their post-test scores (z = -3.923; p < 0.05). There was no significant difference between the post-test and retention test scores of the students (z = -464; p >0.05). Accordingly, it can be said that teaching the subject of State Organization in the First Turks with activities has a positive effect on the academic success of the students and the permanence of what has been learned.