Kuşadası'nda faaliyette bulunan otel işletmelerinde ve seyahat acentelerinde sağlık turizmi farkındalığı
Health tourism awareness in hotel managements and travel agencies operating in Kuşadası
  1. Tez No: 829547
  2. Yazar: ESRA ERENOĞLU AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHU YAZICI AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Turizmi (Disiplinlerarası) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Sağlık Turizmi dünya çapında hızla ilerlemekte olan, gelecek vadeden ve sürekli gelişen bir turizm dalıdır. Hem dünyada hem de ülkemizde hızla yayılan sağlık turizmi uluslararası turizm pazarında yer alabilmenin de anahtarı haline gelmiştir. Bu nedenle bu çalışma, Kuşadası'nda faaliyet gösteren 5 yıldızlı otel işletmeleri, sağlık turizmi yetki belgesi olmayan A grubu seyahat acenteleri ve sağlık turizmi yetki belgesi olan seyahat acentelerinde sağlık turizmi farkındalığını yaratmak ve bu alana yönelik önerilerde bulunmak amacıyla yapılmıştır. Bu sayede ise Kuşadası'nda sağlık turizmini geliştirip uluslararası pazarda yer alabilmesi sağlanacaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada uzmanlardan görüş alınarak sağlık turizmi farkındalığı konusunda yarı yapılandırılmış sorular hazırlanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak katılımcılarla yeterli sayıda görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler tablolaştırılarak içerik analizine göre incelenmiş ve yorumlanmıştır. Bulgular: Çalışmada Kuşadası'nda faaliyet gösteren 10 adet 5 yıldızlı otel işletmesi, 8 adet sağlık turizmi yetki belgesi olmayan A sınıfı seyahat acentesi ve 8 adet sağlık turizmi yetki belgesi olan seyahat acenteleri ile yapılan görüşmeler sonucunda otel işletmeleri ve yetki belgesi olan acentelerin sağlık turizmi farkındalığının yüksek; A grubu seyahat acentelerinin ise orta düzeyde olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Sonuç: Çalışmanın sonuç bölümünde ise tablolardan çıkarılan sonuçlar değerlendirilerek tespitler yapılmış ve gereken önerilerde bulunulmuştur. Yapılan araştırmalarda bu alanda yapılan çok fazla çalışmaya rastlanmamıştır. Bu nedenle çalışmanın otel işletmeleri ve seyahat acentelerine sağlık turizmi farkındalığı yaratmanın yanı sıra literatürdeki boşluğu tamamlayacağı ve bu konuda ışık tutacağı öngörülmüştür. Anahtar Kelimeler; Sağlık Turizmi Farkındalığı, Sağlık Turizmi, Kuşadası
Özet (Çeviri)
Objective: Health Tourism is a rapidly developing, promising and constantly developing tourism branch around the world. Health tourism, which is spreading rapidly both in the world and in our country, has also become the key to taking place in the international tourism market. For this reason, this study was carried out in order to raise awareness of health tourism in 5-star hotel businesses operating in Kuşadası, A group travel agencies without health tourism authorization certificate and travel agencies with health tourism authorization certificate and to make suggestions for this area. In this way, it will be possible to develop health tourism in Kuşadası and take place in the international market. Material and Methods: In the study, semi-structured questions on health tourism awareness were prepared by taking the opinions of experts. A sufficient number of interviews were conducted with the participants by using the in-depth interview technique, one of the qualitative research methods. The data obtained from the interviews were tabulated, analyzed and interpreted according to content analysis. Results: In the study, as a result of the interviews with 10 5-star hotels operating in Kuşadası, 8 A-class travel agencies without health tourism authorization certificate and 8 travel agencies with health tourism authorization certificates, hotel businesses and agencies with authorization certificates have high health tourism awareness; It has been found that group A travel agencies are at a moderate level. Conclusion: In the conclusion part of the study, the results obtained from the tables were evaluated, determinations and necessary suggestions were made. Not many studies were found in this area. For this reason, it is foreseen that the study will fill the gap in the literature and shed light on this issue, as well as raising awareness of health tourism for hotel businesses and travel agencies. Key words; Health Tourism Awareness, Health Tourism, Kuşadası