Economy based foreign policy understanding and implementation of Turgut Özal (1983-1993)
Turgut Özal'ın ekonomi temelli dış politika anlayışı ve uygulamaları (1983-1993)
- Tez No: 829549
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Turgut Özal Türk siyasetinin önde gelen isimlerinden biriydi ve dış politika uygulamaları kendine has bir karakteristiğe sahipti. Özal, ekonomiyi dış politikanın merkezine koymuş ve devletlerin aralarında ekonomik bir ilişki kurmaları halinde siyasi sorun yaşama ihtimallerinin azalacağına inanmıştır. Dahası, eğer devletlerin siyasi sorunları varsa, birbirleriyle olan ticari ilişkilerini artırmaları gerektiğine inanıyordu. Öte yandan, Özal'ın dış politika uygulamaları bürokrasiye de yansımıştır. Özal döneminde Dışişleri Bakanlığı dış politikanın yürütülmesinde arka plana atılmıştır. Bu anlamda, bu tez Özal'ın ekonomi temelli dış politika anlayışını değerlendirmek için yazılmıştır. İlk olarak, ekonomi temelli dış politikanın arkasındaki motivasyonu anlamak için ekonomi konusundaki geçmişi değerlendirilmiştir. İkinci olarak, ekonomi temelli dış politikaya ilişkin fikirleri ve ilkeleri değerlendirilmiştir. Son olarak, ABD, AET, Orta Doğu ve uluslararası örgütler gibi siyasi partnerler ve bölgeler üzerindeki ekonomi temelli dış politikaları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turgut Özal was a prominent figure in Turkish politics. His foreign policy implementation had a unique characteristic. Özal put the economy at the center of foreign policy and he believed that if states create an economic relation between them, they are less likely to have political problems. Furthermore, if states have political problems, they should increase their trade relation with one another. On the other hand, his foreign policy implementation reflected on bureaucracy, as well. In Özal's era, the ministry of foreign policy was left behind in the conduct of foreign policy. In this sense, this thesis has been written to evaluate Özal's economy based foreign policy understanding. First, his background on economy has been assessed to understand the motivation behind economy based foreign policy. Secondly, his ideas and principles on economy based foreign policy have been evaluated. Lastly, his economy based foreign policies upon political partners and regions, such as the US, the EEC, the Middle East and international organizations, have been evaluated.