Reproduction of the myth of masculinity in social media
Erkeklik mitinin sosyal medyada yeniden üretilmesi
  1. Tez No: 829616
  2. Yazar: BUSE KARAGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bütünleşik Pazarlama İletişimi Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde, teknolojinin her geçen gün gelişmesi ile birlikte yaşadığımız yeniliklerin çeşitli etkilerini birçok alanda görüyoruz. Örnek vermek gerekirse, gelişen iletişim teknolojileri sayesinde hayatlarımıza giren, günlük yaşam pratiklerimizi taşıdığımız dolayısıyla bunların dijitalleştiği sosyal medya platformları, sağladığı kolaylıklar ile birlikte sosyalleşme, iletişim ve haber alma alışkanlıklarımızı değiştirmiş ve geliştirmiştir. Bu bağlamda, sosyal medyaya olan ilgi ve merak artmış ve birçok insanın kullanmayı tercih ettiği sosyal medya mecraları ortaya çıkmıştır. Sosyal medyada, özellikle Instagram gibi popüler platformlarda denetimin kullanıcıda olduğu, kullanıcıların diğerleri ile etkileşim halinde olduğu, özgür ve dönüştürücü bir ortam oluşmuştur. İnsanlar, bu mecralarda paylaşımlar yapabilir, diğer insanlarla bir bağ kurabilir ve burada bir kimlik inşa edip insanlara sunarak kendilerini temsil edebilirler. Buradan yola çıkarak, erkeklerin de yoğunlukla kullanmayı tercih ettikleri sosyal medya platformlarının, erkeklik konusunda yapılacak olan çalışmalarda önemli bir yer tutacağı düşünülmüş ve popüler bir sosyal medya platformu olan Instagram'a odaklanılmıştır. Erkeklerin kimliklerini inşa etmeleri ve inşa ettikleri kimlikleri temsil etmeleri toplum tarafından erkeklere yüklenen roller ve güçlü bir erkeklik vurgusu ile şekillenmektedir. Buna paralel olarak gelişen erkeklik özellikleri (görünüş, davranış kalıpları, alışkanlıklar ve yaşam biçimleri vb.) idealize edilerek çeşitli mesajlar yolu ile mitleştirilmektedir. Bu noktada sosyal medyanın etkisi oldukça büyütür. Buradan hareketle, bu tez çalışmasında, Instagram kullanımı kapsamında, sosyal medyada erkekliğin ve eril bedenin temsili ve bunlar aracılığı ile verilmek istenen mesajlar, göstergebilimsel yöntem ile analiz edilerek erkeklik mitinin sosyal medyada yeniden üretimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, we see a diversity of the effects of the innovations we experience in many areas as technology develops day by day. For example, having entered our lives thanks to the development of communication technologies, social media platforms, where we carry our daily life practices and digitalize them, have changed and improved our socialization, communication, and news consumption habits with the convenience they provide. In this context, interest and curiosity in social media have increased, and social media channels that many people prefer to use have emerged. In social media, especially on popular platforms such as Instagram, an accessible and transformative environment has emerged where the user is in control and interacts with others. People can share content in these channels, establish bonds with others, and represent themselves by building an identity here and presenting it to others. From this point of view, it is thought that the social media platforms that men prefer to use intensely will take an essential place in studies on masculinity. Accordingly, this thesis focuses on Instagram, a popular social media platform. Men's construction and representation of their identities are shaped by the roles imposed on them by society and a strong emphasis on masculinity. Parallel to this, masculinity features (looks, behavior patterns, habits, lifestyles, etc.) are idealized and mythified through various messages. The impact of social media is enormous in this regard. In this thesis, the reproduction of the myth of masculinity in social media is explored by analyzing the representation of manhood and the male body on Instagram and the messages to be given through these with the semiotic method.