Tüketim kültürü ile grafik tasarım ilişkisi bağlamında sosyal medya içerik tasarımlarının göstergebilimsel analizi
Semiotic analysis of social media content designs in the context of the relationship between consumer culture and graphic design
- Tez No: 987249
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEDİRHAN KARAKURLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, çağdaş tüketim kültürü inşasında ve yeniden üretiminde grafik tasarımın rolünü, Instagram platformu özelinde incelemektedir. Çalışmanın ana çerçevesi, sadece ticari işletmelerin değil, valilik, belediye, üniversite ve sivil toplum gibi kâr amacı gütmeyen farklı kuruluşların dahi Instagram gibi dijital platformlardaki iletişim faaliyetleriyle dolaylı olarak tüketim kültürünü grafik tasarım aracıyla inşa etmelerini ortaya koymaktır. Tüketim kültürüne en uzak olduğu varsayılabilecek kurumsal yönetim organizasyonu valilikten, doğrudan ticaret yapan perakende mağazaya uzanan bir ölçeklendirmeyi sağlayan bir örneklem oluşturulmuştur. Araştırma amacına uygun olarak nitel araştırma desenine uygun olarak yedi farklı tüzel kişilikten (Valilik, Belediye, Devlet/Vakıf Üniversitesi, İnsani Yardım Kuruluşu, Futbol Kulübü, Perakende Zinciri) amaçlı örneklem yöntemiyle seçilen 21 adet sabit Instagram gönderisi seçilmiştir. Seçilen görsel ögeler, Roland Barthes'ın göstergebilimsel (düzanlam, yananlam, mit) çözümlemesini temel yöntem olarak kullanırken, sosyolojik bağlamda Baudrillard'ın“gösterge değeri”ve Pierre Bourdieu'nün“habitus”ile“kültürel sermaye”kavramları aracılığıyla katmanlı bir biçimde yorumlanmıştır. Araştırmanın bulguları, hipotezleri doğrulayarak, tüzel kişiliklerin faaliyet alanları farklı olsa dahi, dijital platformun getirdiği algoritmik yapı ve dikkat ekonomisi, tüzel yapıların rekabet edebilmek için benzer görsel iletişim stratejileri ve grafik tasarım üslupları kullandığını göstermiştir. Kamu ve sivil toplum kuruluşlarında dahi,“sosyal adalet”,“entelektüel kimlik”veya“sorumlu vatandaşlık”gibi soyut değerleri birer gösterge değeri olarak sunduğu ve bu yolla bir dolaylı bir tüketim habitusu inşa ettiği görüşmüştür. Sonuç olarak bu tez, grafik tasarımın, soyut fikirleri ve yaşan tarzı mitlerini somutlaştırarak Instagram'da tüketim kültürünü doğallaştıran ve inşa eden stratejik bir araç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research focuses on examining the role of graphic design in the construction and reproduction of contemporary consumption culture, specifically on the Instagram platform. The main framework of the study is to reveal how various non-profit organizations, such as governorates, municipalities, universities, and civil society organizations—not just commercial enterprises—indirectly construct a consumption culture via graphic design through their communication activities on digital platforms like Instagram. A sample was established to provide a scale ranging from the governorate, a corporate management organization assumed to be the most distant from consumption culture, to the retail store, which engages in direct commerce. In line with the research objective and qualitative research design, 21 static Instagram posts were selected from seven different legal entities (Governorate, Municipality, State/Foundation University, Humanitarian Aid Organization, Football Club, and Retail Chain) using the purposive sampling method. The selected visual elements were analyzed using Roland Barthes's semiotic analysis (denotation, connotation, myth) as the primary method, while being interpreted in a layered manner within a sociological context through Baudrillard's“sign value”and Pierre Bourdieu's“habitus”and“cultural capital”concepts. The research findings confirmed the hypotheses, demonstrating that even though the legal entities have different fields of activity, the algorithmic structure and attention economy of the digital platform compel these entities to use similar visual communication strategies and graphic design styles to compete. It was observed that even public and civil society organizations present abstract values such as“social justice,”“intellectual identity,”or“responsible citizenship”as sign values, thereby indirectly constructing a consumption habitus. In conclusion, this thesis reveals that graphic design is a strategic tool that naturalizes and constructs consumption culture on Instagram by embodying abstract ideas and lifestyle myths.