The reproduction of self-made man myth through netflix: A comparative analysis on netflix's original series
Netflix aracılığıyla kendi kendini gerçekleştiren insan mitinin yeniden üretimi: Netflix orijinal yapımları üzerinden bir karşılaştırmalı analiz
  1. Tez No: 827369
  2. Yazar: İPEK BERİL BENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖZLEM AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Netflix, son yirmi yıldaki yaygın ticari başarısının yanı sıra şu anda çeşitli akademik tartışmaların da konusu olmaktadır. Bu çalışma, bir Amerikan medya ve eğlence şirketi olan Netflix'in mottosuna uygun olarak gerçekten“yerel düşünüp küresel mi hareket ettiğini”yoksa Amerika'nın kuruluş mitlerinden birisi olan“kendi kendini yetiştirmiş insan mitini”ve kapitalist hegemonyayı yeniden mi ürettiğini inceleyerek akademik literatüre bir katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada sırasıyla Sex Education, Elite ve Aşk 101 olmak üzere üç farklı ülkede yaratılan üç Netflix orijinal gençlik dizisini incelenerek şu sorular yanıtlanmaya çalışılmıştır: (i) Farklı ülkelerde yaratılan gençlik dizisi türündeki Netflix Orijinal Dizileri'nin anlatıları, kendi kendini yetiştirmiş insan mitini nasıl içermektedir (ii) Bu şovlarda yeniden üretilen kendi kendini yetiştirmiş insan mitinin kapitalist hegemonyayla nasıl bir ilişkisi vardır? Çalışmada her üç gençlik dizisinin baş erkek karakterinin hikayesi, Joseph Campbell'ın“kahramanın yolculuğu”nosyonu çerçevesinde titizlikle incelenmiş ve yolculuklarının mitin ima ettiği gibi kendi kendini yetiştirmiş insanınınkini yansıtıp yansıtmadığına ve bu mitin temel değerlerini taşıyıp taşımadığına bakılmıştır. Bu incelemenin sonuçları dijital televizyonda“kendi kendini yaratan insan”mitinin sürdürülmesine ve temsiline ilişkin çarpıcı öngörüler içermektedir. İncelenen her üç dizide belli farklılıklar da olsa“kendi kendini yaratan insan”mitinin yeniden üretilmiş olması bu mitin Netflix'in küresel medya endüstrisinin önemli bir aktörü olarak olarak kapitalist hegemonyanın hakim mitlerinin dünya çapında yaygınlaştırılmasında rol oynadığını düşündürtmektedir.
Özet (Çeviri)
Netflix is currently the subject of various academic discussions in addition to its widespread commercial success over the last two decades. This study seeks to make a contribution to the academic literature by examining whether Netflix, an American media and entertainment company, truly“thinks local and acts global”in accordance with its motto or instead promotes the myth of the self-made man, one of America's founding myths, and, thus, reproduces capitalist hegemony. By examining Netflix's three original teen series created in three distinct nations, Sex Education, Elite, and Aşk 101, this study seeks to answer the following questions: (i) How do Netflix's original teen series produced in different localities incorporate the notion of the self-made man? (ii) How does the myth of the self-made man reproduced through these shows relate to capitalist hegemony? The stories of the protagonists of these three teen series are meticulously analyzed under the framework of Joseph Campbell's notion of the“hero's journey”to see whether their journeys reflect that of the self-made man as the myth and, accordingly, carry the core values of this myth or not. The results of this analysis provide fascinating insights into the perpetuation and representation of the“self-made man”myth in digital television. The self-made man myth is reproduced, albeit with some differences, in each of the three teen series examined, which makes us believe that Netflix, as an important actor in the global media industry, plays a role in spreading the dominant myths of capitalist hegemony around the world.