Endüstriyel makinelerin revize edilerek endüstri 4.0 sistemine uygun hale getirilmesi ve otonom üretime geçiş
Revising industrial machines and making themcompatible with the industry 4.0 system andtransition to autonomous production
  1. Tez No: 829619
  2. Yazar: ENDER ERDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN VARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
SUBÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Elektrik-Elektronik Enstitüsünde yapılan yüksek lisans tez çalışmasında ASAŞ ALÜMİNYUM'da yürütülen ''Digitall'' adlı çalışmanın ASAŞ PEN tesisinde yapılan faaliyetleri ve kazanımları sunulmuştur. Özellikle sorumlu olduğum ve çalışmakta olduğum birim itibariyle Otomasyon ve Proje çözümleri adıyla yapmış olduğumuz faaliyetler öncelikli olarak yer almaktadır. Endüstri 4.0 kapsamında devam eden ''Digitall'' isimli projenin başlığı altında yapılan birçok çalışma mevcuttur. Bu çalışmalardan ASAŞ PEN tesislerindeki 40 adet makinenin revizyonları çalışmamda kullanılmıştır. Fabrika üretim sahasındaki makinelerin birbirleriyle haberleşir duruma gelmesi sağlanmıştır. Altyapı çalışmaları, pano revizyonları, sistem tasarımları yapılmıştır. Sürekliliğin sağlanması adına kesintisiz güç kaynakları ile sistem enerji verilmiştir. OPC server sistemi kurularak makinelerden alınan veriler bu sisteme aktarılmıştır. Üretim hızı, ekipman değerleri, sıcaklık verileri, hatalı ürün sayısı, üretilen ürün sayısı, enerji tüketim değerleri ve daha birçok kritik veri anlık olarak kaydedilir duruma getirilmiştir. Alınan veriler analiz edilerek üretim ve bakım bölümü başta olmak üzere birçok bölüme verimlilik artışı, plansız duruşların azalması gibi kazanımlar getirilmiştir. Bu kazanımlar önceki yıllara göre alınan verilerle kıyaslanarak ortaya çıkarılmıştır. Makinelerden alınan verilere istinaden operatörlerin yapmış olduğu hazırlık çalışmaları azaltılarak sistem üzerinden makinenin otomatik ısınması ve üretime hazır hale getirilmesi sağlanmıştır. Bakım bölümünde plansız duruşlar oranları azaltılmıştır. Motor arızaları, elektronik kart arızaları ve birçok ekipman arıza sayısı radikal bir biçimde düşürülmüştür. Üretim bölümünde kazanılan iş gücü ve üretim verimlilikleri tez çalışmasında sayısal olarak bahsedilmiştir. Direk kazanımların dışında dolaylı olarak kaliteyi artıran süreçler meydana gelmiştir. Müşteri şikayetleri büyük oranda azaltılmıştır. Hatalı iş siparişi ile yanlış ürün üretimi sıfırlanmıştır. İnsana dayalı hatalar büyük oranda azaltılmıştır. Bu yapılan çalışmalar, uygun maliyetler ile ilkel olarak adlandırılan makinelerin günümüz modern üretim sistemlerine uygun hale getirilmesini ve buna istinaden bölgede örnek oluşturmayı hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusunda tez çalışmasında kritik noktalara değinilmiş ve öncesi-sonrası yaklaşımıyla aktarılmaya çalışılmıştır. Yapılan çalışmalar sonrasında elde edilen kazanımlar detaylandırılarak tez çalışmasında aktarılmıştır. Yapılan çalışmaların sonuç olarak kazanımları net bir biçimde ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the master's thesis study conducted at SUBÜ Electrical-Electronics Engineering Department, Electrical-Electronics Institute, the activities and achievements of the study called“Digitall”carried out at ASAŞ ALUMINUM were presented at ASAŞ PEN facility. However, the activities we have done as Automation and Project solutions, especially in terms of the unit I am responsible for and work in, take place as a priority. There are many studies carried out under the project called“Digitall”, which continues within the scope of Industry 4.0. Of these studies, the revisions of 40 machines in ASAŞ PEN facilities were used in my study. Machines in the factory production area have been enabled to communicate with each other. Infrastructure works, panel revisions and system designs were carried out. To ensure continuity, the system was energized with uninterruptible power supplies. An OPC server system was established and the data received from the machines was transferred to this system. Production speed, equipment values, temperature data, number of defective products, number of products produced, energy consumption values and many other critical data are recorded instantly. By analyzing the data received, gains such as increased productivity and reduced unplanned downtime have been brought to many departments, especially the production and maintenance department. These gains were revealed by comparing them with data from previous years. Based on the data received from the machines, the preparation work done by the operators was reduced and the machine was automatically warmed up and ready for production through the system. The rate of unplanned downtime in the maintenance department has been reduced. The number of engine failures, electronic card failures and many equipment failures has been radically reduced. The labor force and production efficiencies gained in the production department are mentioned numerically in the thesis study. Apart from direct gains, processes have occurred that indirectly improve quality. Customer complaints have been greatly reduced. The production of the wrong product with the wrong work order has been reset. Human errors have been greatly reduced. These studies aim to adapt the so-called primitive machines to today's modern production systems at affordable costs and to set an example in the region. In line with this goal, critical points were mentioned in the thesis study and tried to be conveyed with a before-after approach. The achievements obtained after the studies were detailed and conveyed in the thesis study. As a result of the studies carried out, the gains have been clearly revealed.