تحقيـق القراءات القرآنيَّـة في الأجزاء العشرة الأولى من تفسيـر 'أنوار القرآن وأسرار الفرقان' للإمام الملا علي القاري، وبيان أثرها على المعنى
Molla 'Ali El-Kārī'nin Envāru'l-Kur'ān ve Esrāru'l-furkān tefsiri bağlamında Kur'an-ı Kerim'in ilk on cüzündeki kıraatlerin tespiti ve anlama olan etkisi
  1. Tez No: 829618
  2. Yazar: MOHAMMED I.S. JOHA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 376
Özet
Bu araştırma; İmam el-Molla Ali el-Kârî'ye ait“Envaru'l Kuran ve-Esrâru'l Furkân”adlı tefsire dayanarak ilk on cüzdeki Kur'ânî Kıraatlerin uygulanışını ve mana üzerindeki etkilerini ele almaktadır. Araştırma; sunuş, ön söz, üç temel bölüm ve sonuç kısımlarından müteşekkildir. Kuran-ı Kerîm'in cüzlerini takip etmeyi gerektiren araştırmanın doğası gereği bu şekilde taksim etmek zorunda kaldık. Sunuş kısmında konunun önemine ve bu konuyu seçme sebebimize, araştırmanın gayesine, bu konudaki önceki çalışmalara, araştırma sırasında karşılaştığımız problemlere, araştırmacının izlediği metoda ve araştırma planına değindik. Ön söz kısmına ise İmam el-Kârî'yi tanıtmakla başladık. Bu noktada kendisinin özgeçmişini, rahlesine oturduğu hocaları ve yetiştirdiği öğrencileri, en önemli eserlerini ve ulemanın onun hakkındaki övgü dolu yorumlarını zikrettik. Sonrasında kıraat ilminin tarifini, doğuşunu ve kısımlarını ele aldık. Ardından kıraatlerin kabul şartlarına, on kıraat imamı ve ravilerine ve nihayetinde birden çok kıraatin mevcudiyetinin faydalarına değindik. Kitabın birinci bölümünde, İmam el-Molla Ali el-Kârî'nin tefsiri ışığında birinci cüzden beşinci cüzün sonuna kadar olan bölümde kıraatlerin uygulanışını ve mana üzerindeki etkisini ele aldık. İkinci bölümde ise yine İmam el-Kari'nin tefsiri ışığında altıncı cüzden onuncu cüzün sonuna kadar olan bölümde kıraatlerin uygulanışını ve mana üzerindeki etkisini ele aldık. Kitabın son bölümü olan üçüncü bölümde ise İmam el-Kari'nin tefsirindeki kıraat uygulamaları ışığında ilmi ve metodik bazı mülahazalarımızı ele aldık. Bu bağlamda müellifin bazı kıraatleri sunarken ve bazı kıraatleri eleştirirken nasıl bir metot izlediğine değindik. Ayrıca İmam'ın tefsirinde mana ve hüküm çıkarma noktasında Kur'ânî Kıraatlerin etkisini izah ettik. Ve son olarak, ulaştığımız en önemli netice ve tavsiyeleri zikrettik. Ve şüphesiz ki bu bölüm, tezimizin özü ve cevheriydi.
Özet (Çeviri)
This research covered the investigation of the Qur'anic recitations in the first ten parts of the interpretation of“Anwar Al-Qur'an wa Asrar Al-Furqan”by Imam Mulla Ali Al-Qari, and an indication of their impact on the meaning. As well as included an introduction, a preface, three chapters, and conclusion. We followed this structure of the thesis, due to the investigative nature of the research, which necessitated following the parts of the Qur'an. In the introduction: include the importance and the reasons for choosing this topic, the research objectives, previous studies, a statement of the research problem, the researcher's methodology, and the research plan. In preface: we started by introducing Imam Mulla Ali Al-Qari, translating him, explaining his sheikhs and students, his most important books, and praising the scholars for him. In addition, the benefits of a diversity of Qur'anic recitations. In the first chapter: we covered the investigation of the recitations from the first part to the end of the fifth part in the light of the interpretation of Mulla Ali Al-Qari's interpretation and an explanation of their impact on the meaning. In the second chapter: we talked about the investigation of the recitations from the sixth part to the end of the tenth part in the light of Mulla Ali Al-Qari's interpretation and an explanation of their impact on the meaning. In the last chapter: we mentioned methodological and epistemological reflections in the light of investigating the recitations in the interpretation of Mulla Ali Al-Qari, where we explained the approach of Mulla Ali Al-Qari in presenting the recitations, as well as in inference the recitations, and showing the impact of the Qur'anic recitations in deriving the meanings and rulings in his interpretation, and at the end of the thesis we mentioned the most important results and the recommendations that we reached, and this section was the main and substance of the thesis.