Energy management of DC powered home systems in Iraq
Irak'ta DC güçlü ev sistemlerinin enerji yönetimi
  1. Tez No: 829634
  2. Yazar: MOHAMMED RASHAD DAHAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE ULUTAGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Güneş enerjisi, yenilenebilir enerjinin en önemli kaynaklarından biridir, ancak bu enerjiyi kullanmak için gerekli ekipman hala çok pahalıdır. Güneş enerjisi sistemlerinin karşılaştığı en önemli zorluklardan biri, toplumların yenilenebilir enerji kültürü ve bundan yararlanma yolları hakkında bilgi sahibi olmamasıdır. Bir formdan diğerine çok sayıda enerji dönüşüm prosesi, çevrim devrelerinin veriminin düşük olması nedeniyle enerji kaybının en önemli nedenlerinden biri olarak kabul edilir ve çevrim işlemlerinden kaynaklanan anahtarlama işlemleri ve termal kayıplar nedeniyle dönüşüm proseslerinden kaynaklanan kayıplar. anahtarlar. Şebekeden bağımsız olarak güneş pili dizisi ile beslenen bir ev için elektrik enerjisi yönetim sistemi önerilmiş, bu ev enerji dönüşüm kayıplarını azaltmak için doğru akımla beslenmiştir. Önerilen ev, çoğu durumda genellikle sıcak ve tozlu olan Irak iklimine uygundur. Alternatif akım yüklerinin varlığı dikkate alınmış, bu yükleri beslemek için yüksek verimli bir voltaj kaynağı dönüştürücü eklenmiştir. MATLAB/SIMULINK programı kullanılarak gerçekleştirilen sistem simülasyonunun sonuçları, güneş enerjisinden yararlanma sürecinde iyi bir performans ve yüksek verim göstermiştir solar energy
Özet (Çeviri)
Solar energy is mostly important forms of renewable energy, although equipment for exploiting this energy is still very expensive. One of the most important challenges facing solar energy systems is the ignorance of societies about the culture of renewable energy and the ways to benefit from it. The large number of energy conversion processes from one form to another is considered one of the most important causes of energy loss due to the low efficiency of the conversion circuits and the losses that caused by the conversion processes because of the switching operations and thermal loss of the switches. An electrical energy management system has been proposed for a house that is fed by a solar cell array independently of the grid, this house was fed with direct current in order to reduce energy conversion losses. The proposed house suits the climate of Iraq, which is often hot and dusty in many cases. The presence of alternating current loads was taken into consideration, so a high efficiency voltage source converter was added to supply these loads. The results of the system simulation, which was conducted using the MATLAB/SIMULINK program, showed a good performance and high efficiency in the process of exploiting solar energy