Design and implementation of a DC-DC converter for renewable energy source powered systems
Yenilenebilir enerji kaynaklı sistemler için DC-DC dönüştürücü tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 987239
  2. Yazar: NİHAL BAYRAMOĞLU DİŞKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MUSTAFA SAVRUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Elektrik sistemleri, artan talep, arz güvenliğine ilişkin belirsizlikler ve karbon azaltım hedeflerinden kaynaklanan eşzamanlı baskılarla karşı karşıyadır; bu durum, yerinde enerji çözümlerini modern enerji sistemlerinin başlıca odak alanlarından biri haline getirmiştir. Uygun koşullar altında üretim ve depolama birimlerinin tüketim noktasına yakın konumlandırılması, şebeke yüklenmesini azaltma potansiyeli taşımaktadır. Bu bağlamda, doğru akım (DA) mikro şebekeler, yerel üretim, enerji depolama entegrasyonu ve hassas güç yönetimine uygunlukları nedeniyle giderek önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, söz konusu gereksinimlerden yola çıkılarak, bir DA kaynağı, bir batarya ve dengelenmiş bipolar çıkışlar arasında kontrollü güç alışverişini sağlayan yeni bir batarya bağlı bipolar DA-DA dönüştürücü önerilmiş ve deneysel olarak doğrulanmıştır. Topoloji, görev oranının batarya gücünü doğrudan düzenlediği bir batarya bağlantılı DA barası oluşturan bir yükseltici kademesi kullanmaktadır. Bunu izleyen izole kademe, toplam bipolar çıkış gerilimini faz kaydırmalı kontrol ile düzenlemekte ve kendi doğal dengeleme özelliği sayesinde bipolar çıkışlar arasındaki gerilim simetrisini korumaktadır. Topoloji, enerji depolama biriminin ilave arayüz devrelerine gerek kalmadan doğrudan bağlanmasına olanak tanımakta; doğal dengeleme özelliği ise ek algılama veya dengeleme devrelerine olan ihtiyacı ortadan kaldırarak sistemin karmaşıklığını ve maliyetini azaltmaktadır. Önerilen topoloji, yapılan simülasyon ve deneysel çalışmalarla doğrulanmış olup, portlar arasında güvenilir güç alışverişini sağlarken bipolar çıkışların dengede tutulduğunu göstermiştir. Ayrıca, doğal dengeleme özelliği hem simetrik hem de asimetrik yük koşulları altında sınanmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electricity systems are confronted with concurrent pressures arising from growing demand, supply security uncertainties, and carbon reduction goals. This dynamic thereby positions on-site energy solutions as a prominent focus within modern energy systems. End-use placement of generation and storage units can mitigate network loading under suitable conditions. Within this context, DC microgrids are gaining prominence due to their suitability for local generation, storage integration, and precise power management. Motivated by these needs, this study proposes and experimentally validates a novel battery-coupled bipolar DC-DC converter that enables controlled power exchange among a DC source, a battery, and regulated bipolar outputs. The topology employs a boost stage that establishes a battery-coupled DC bus, where the duty ratio directly regulates the battery power. This is followed by an isolated stage in which phase-shift control regulates the total bipolar output voltage, while its inherent balancing characteristic maintains symmetry between the bipolar outputs. The topology enables direct connection of the energy storage unit without extra interface stages, and its natural balancing property eliminates additional sensing or balancing circuits, thereby reducing system complexity and cost.The proposed topology has been validated through simulations and experimental tests, demonstrating reliable power exchange among the ports while maintaining balanced bipolar outputs. Furthermore, the inherent balancing characteristic was verified under both symmetric and asymmetric load conditions with successful outcomes.