Turizm algısının turizmi destekleme davranışına etkisinde sürdürülebilir turizm tutumunun aracı rolü: Karma yöntemli bir çalışma
The mediator role of sustainable tourism attitude in the effect of tourism perception on tourism support behavior: A mixed method study
  1. Tez No: 829635
  2. Yazar: NEZEFET HAVVA KADİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN YÜCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu çalışmada Kars ilinde yaşayan yerel halkın turizmi destekleme davranışı üzerinde turizmin algılanan etkisinin belirlenmesinde sürdürülebilir turizm tutumunun aracı rolünü belirlemek ve yerel halkın turizmi destekleme davranışının nasıl arttırılacağını tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmada karma yöntem araştırma desenlerinden eş zamanlı/paralel karma yöntem araştırması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın veri toplama aracı olarak nicel kısmında anket formu, nitel kısmında yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel kısımda araştırmanın evrenini, Kars ilinde en az 1 yıldır ikamet etmekte olan ve 18 yaşın üzerinde bulunan yöre halkı oluştururken, nitel kısımda Kars'ta turizmi etkileme olasılığı bulunan yöneticiler oluşturmaktadır. Nicel kısımda veriler kolayda örnekleme yöntemi ile nitel kısımda amaçlı örnekleme yönteminin maksimum çeşitlilik stratejisi uygulanarak toplanmıştır. Araştırmanın nicel kısmında yüz yüze anket yöntemiyle 700 anket toplanmış, nitel kısımda 24 katılımcı ile görüşülmüştür. Araştırmanın nicel verileri analiz edilirken parametrik testler kullanılırken nitel kısımda içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda turizmin algılanan etkisinin turizm gelişimini destekleme davranışına etkisinde sürdürülebilir turizm tutumunun aracı role sahip olduğuna ulaşılmıştır. Yöre halkının turizm gelişimini destekleme davranışının arttırılması için bölgede bulunan tüm turizm halkalarına eğitimler verilmesine, turizm sektörünün yöre halkı tarafından iyi anlaşılmasına, turizmin yörede tabana yayılmasının gerekliliğinden bahsedilmiştir. Elde edilen nicel ve nitel verilerin birbirleri ile büyük bir oranda örtüştüğü sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the mediator role of sustainable tourism attitude in determining the perceived effect of tourism on the tourism support behavior of the local people living in Kars province and to determine how to increase the tourism support behavior of the local people. In the research, the simultaneous/parallel mixed method research design, one of the mixed method research designs, was used. As the data collection tool of the research, a questionnaire form was used in the quantitative part and a semi-structured interview form in the qualitative part. In the quantitative part, the population of the research consists of the local people who have been residing in Kars for at least 1 year and are over the age of 18, while in the qualitative part, the managers who are likely to affect tourism in Kars. In the quantitative part, the data were collected using convenience sampling method and in the qualitative part, the maximum diversity strategy of the purposive sampling method was applied. In the quantitative part of the research, 700 questionnaires were collected by face-to-face survey method, and 24 participants were interviewed in the qualitative part. While analyzing the quantitative data of the research, parametric tests were used, while content analysis was used in the qualitative part. As a result of the research, it has been reached that the sustainable tourism attitude has a mediating role in the effect of the perceived effect of tourism on the behavior of supporting tourism development. It has been mentioned that in order to increase the behavior of the local people to support tourism development, training should be given to all tourism circles in the region, the tourism sector should be well understood by the local people, and the need for tourism to be spread throughout the region. It has been concluded that the obtained quantitative and qualitative data largely overlap with each other.