Nonlinear effects on a rotating disk flow
Dönen disk akımında doğrusal olmayan özellikler
  1. Tez No: 82966
  2. Yazar: ATAKAN DEVRİM PAKKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ECDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Yapılan çalışmada, dönen silindirik yatay düzlem tarafından hızlandırılan sıvının doğrusal olmayan dönme hareketi incelenmiştir. Navier-Stokes denklemleri Krylov metodlan olarak adlandırılan modern sayısal metodlar kullanılarak çözülmüş, değişen geometri ve sıvı özellikleri için doğru ve yakın sonuçlara ulaşmak üzere kapsamlı sayısal prosedür oluşturulmuştur. GMRES doğrusal çözücüsü, ILU önşartlayıcısı ile kullanılarak spektral özellikler iyileştirilmiş ve doğru sonuca daha, hızlı yakınlaşılmıştır. Bunlara ek olarak“matrix free”yöntemi ile bilgisayara veri saklama kapasitesi azaltılmıştır. Krylov altuzayındaki değişik boyutlara göre çözücü hareketlerini anlamak için detaylı bir sonuca yakınlaşma analizi gerçekleştirilmiştir. Silindirik kutupsal koordinatlardaki denklemler, basınç değişkenini ortadan kaldıran akım fonksiyonu-vorteks yaklaşımı ile çözülmüştür. Çözüm sonunda akım foksiyonu, vortex ve sirkülasyon değişkenleri hesaplanmıştır. Akım partikülünün hareketlerini daha iyi anlamak için hız bileşenleri vektör grafik kullanılarak anlatılmıştır. Problem için, eksen simetrisi, düzenli, laminer ve viskos sıvı varsayımları yapılmıştır. Sonuçlar daha önceki çalışmalarla benzerlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In the present work, nonlinear behavior of a rotating fluid accelerated by a rotating lid has been examined. The Navier-Stokes equations have been solved by using modern numerical methods namely Krylov subspace methods. An extensive numerical procedure is built to achieve convergent and accurate solutions for varying geometry and fluid properties. A linear solver GMRES is used with ILU preconditioner which enhances spectral properties to lead to a faster convergence rate. In addition, with a matrix free implementation, storage requirements are pulled down, improving convergence time. A detailed convergence analysis is performed for understanding the solver behavior for different dimensions of solution subspace. The governing equations in cylindrical polar coordinates were solved by using stream function-vorticity approach, which eliminates the pressure term. Calculated dependent variables are stream function, vorticity and circulation. Velocity components are plotted out to figure out the flow particle motion in its vicinity. The assumptions of axisymmetry, steady, laminar and viscous flow are considered. The results show resemblance with the previous studies.