Archaeological provenancing of marble by pore size analysis, using phase transition porosimetry
Faz geçişli gözenekölçer kullanarak gözenek boyu analizi ile arkeolojik mermerlerin kaynaklarının belirlenmesi
- Tez No: 82965
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLEN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
KISA ÖZET Belli bir mermer numunesinin kaynak analizi arkeometri araştırmalarında süregelen bir çalışma konusudur. Bu çalışmada, mermer numunelerini sınıflandırmak için gözenek boyu dağılımı parametrelerinin kullanılması önerilmiştir. Bu amaçla Faz Geçişli Gözenek Ölçümü (FGG) yöntemi kullanıldı ve FGG'nin dayandığı ilkeler anlatıldı. FGG'nin kullandığı elektronik veri okuma aksamı ve yöneten bilgisayar programı ayrıntılı olarak tarif edildi. Faz Geçişli Gözenekölçer'in inşasından sonra çeşitli mermer numuneleri bu yolla incelendi ve sonuçlar sunuldu. Bu sonuçlar kullanılarak FGG'nin düşük gözenekli malzemelerdeki kesinliği tartışıldı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Determination of the source of a particular marble sample is an ongoing subject of study among archaeometrists. In this study, categorization according to pore size distribution is suggested. The employed method for pore size analysis is Phase Transition Porosimetry (PTP). The principles on which PTP works are described. PTP requires a computer system for data taking and data processing. The electronic data-acquisition system and the control software are discussed extensively. After construction of a dilatometric Phase Transition Porosimeter, marble samples collected from field have been studied with this method and the results are given. The precision of PTP in low-porosity materials are discussed using the results.