Erken çocukluk döneminde konuşma sesi bozukluğu tanısı almış çocukların ebeveynlerinin kaygı düzeyinin incelenmesi
Examination of anxiety levels of the parents of children diagnosed with speech sound disorder in early childhood
  1. Tez No: 829662
  2. Yazar: SİMGE ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARAL YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmada erken çocukluk döneminde konuşma sesi bozukluğu tanısı almış çocukların ebeveynlerinin kaygı düzeyleri incelendi. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanıldı. Araştırmaya 2,0-6,11 yaş aralığında konuşma sesi bozukluğu (KSB) tanısı almış çocukların ebeveynleri (n:75) ile tipik gelişim gösteren çocukların ebeveynleri (n:75) katıldı. Araştırmada veri toplamak amacıyla ebeveynlere gönüllü katılım için“Bilgilendirilmiş Katılımcı Onam Formu”verildi ve ebeveynlerin kaygı düzeylerini belirlemek için“Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI)”kullanıldı. Çocukların konuşma anlaşılırlığını değerlendirmek için SST, çocukların gelişimlerini belirlemek için AGTE, çocukların dil seviyesini belirlemek için TEDİL uygulandı. Çalışmaya katılan ebeveynlerin verilerinin betimsel istatistikleri hesaplandı. Durumluk ve sürekli kaygı ölçeği puanlarının demografik verilere göre karşılaştırılmalarından önce normal dağılıp dağılmadığı, Shapiro Wilk test ile belirlendi. Buna göre normal dağılan değişkenlerin karşılaştırılmasında Independent samples t-test ya da ANOVA; normal dağılmayan değişkenlerin karşılaştırılmasında ise Mann whitney U ya da Kruskal Wallis testleri kullanıldı. Araştırmadan elde edilen bulgular incelendiğinde, KSB'si olan çocukların ebeveynlerinin kaygı seviyeleri, tipik gelişim gösteren çocukların ebeveynlerinin kaygı seviyelerinden anlamlı derecede farklı olduğu saptandı. KSB'si olan çocukların yaşının, cinsiyetinin, ebeveynin yaşının kaygı seviyesi ile ebeveynlerinin kaygı seviyeleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı.
Özet (Çeviri)
In this study, the anxiety levels of parents of children diagnosed with speech sound disorder in early childhood were examined. Relational screening model was used in the study. Parents of children diagnosed with speech sound disorder (SSD) between the ages of 2.0-6.11 (n:75) and parents of children with typical development (n:75) participated in the study. In order to collect data in the study,“Informed Participant Consent Form”was given to parents for voluntary participation, and“State and Trait Anxiety Inventory (STAI)”was used to determine parents' anxiety levels. SST to evaluate children's speech intelligibility, AGTE to determine children's development, and to determine children's language level TEDIL was applied for the study. Descriptive statistics of the data of the parents participating in the study were calculated. Before the comparison of the state and trait anxiety scale scores according to demographic data, it was determined whether the scores of the state and trait anxiety scales were normally distributed with the Shapiro Wilk test. According to this, the Independent samples t-test or ANOVA in the comparison of the normally distributed variables; Mann Whitney U or Kruskal Wallis tests were used to compare the variables.When the findings obtained from the study were examined, it was determined that the anxiety levels of the parents of children with SSD were significantly different from the anxiety levels of the parents of children with typical development. There was no significant relationship between the anxiety level of children with SSD, age, gender, parent's age, and their parents' anxiety levels.