Neural mechanisms underlying joint action
Ortak hareketin sinirsel mekanizmaları
- Tez No: 829671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT PERİT ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Ortak dikkat oluşturma ve ortak hareket yapma kabiliyeti sosyal hayat için çok önemlidir ve bu nedenle insan bilişinin mühim özellikleri arasındadır. Günlük hayat içinde insanların yaygın olarak bir hareketi birlikte yapmaları gerekir, birlikte yapılan bu harekete ortak hareket denmektedir. Bireysel harekete kıyasla ortak hareket fazladan çaba gerektirir; örneğin zihinsel temsillerin paylaşımı, koordinasyon, ortağın hareketini tahmin etme, kenetlenme ve algı-hareket eşleme yapılır. Ortak hareketin yapısı, yani işbirliği veya rekabet şeklinde olması, katılımcıların performansını etkilemektedir. Bireyler arasında ortak hareket esnasında kullanılan bilişsel mekanizmalar hala araştırılmaktadır. Bu çalışmada sosyal bir durum esnasında sinirsel aktivasyondaki değişimler“hyperscanning”yani hipertarama denilen yöntemle incelenmiştir ve bunun için katılımcılar aynı görevi önce yalnız yapıp sonra bir ikili olarak hareket ederlerken fonksiyonel yakın kızılötesi spektroskopi (fNIRS) ve elektroensefalografi (EEG) ile kayıt alınmıştır. Altmış iki katılımcı otuz bir adet ikili halinde n-geri görevinin ikili versiyonu ile test edilmiştir. Bulgular genel olarak prefrontal kortekse yaygın biçimde n-geri seviyesi ile tepki süreleri, kalp atış hızı ve oksijenasyon değişimi arasında pozitif bir korelasyon olduğunu, görevde doğruluk ve kalp hızı değişkenliğinin ise azaldığını göstermiştir. Sosyal varlığın etkisinin genel olarak görev zorluğu etkisinden daha küçük olduğu ve sosyal durum sırasında daha düşük bir zihinsel iş yükü oluşturduğu görülmüştür. Katılımcıların beyinler arası bağlantısının görev zorluğuna göre değişkenlik gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The ability to engage in joint attention and perform joint actions is crucial for social life, and therefore an indispensable attribute of human cognition. It is common in everyday life that people need to perform an action together, which is called a joint action. Joint action requires extra effort compared to individual action, such as sharing mental representations, coordination, predicting partner's behavior, entrainment and perception-action matching. The setting of joint action, whether it is cooperative or competitive, affects participants' performance as well. The cognitive mechanisms underlying joint action between individuals are still under research. In this study, changes in neural activation during a social condition were investigated with hyperscanning, using functional near infrared spectroscopy (fNIRS) and electroencephalography (EEG) as participants first performed the same task individually and then as a dyad. Sixty-two participants were tested in thirty-one dyads with a dual version of the n-back task. The findings generally indicated that there was a positive correlation between the n-back level and reaction times, heart rate, and oxygenation change across the PFC; whereas task accuracy and heart rate variability decreased with the n-back level. The effect of social presence was in general smaller than the effect of task difficulty and hinted towards a lower mental workload during the social task condition. The interbrain connectivity of the participants changed with the task difficulty.