Proteaz enziminin polivinil alkol içerisine immobilizasyonu
Immobilization of protease in polyvinyl alcohol
  1. Tez No: 829670
  2. Yazar: FATİH MEHMET HASBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmada, Bacillus sp. proteazı polivinil alkol içerisine immobilize edilmiş ve serbest ve immobilize proteazlar karakterize edilmiştir. Serbest ve immobilize proteazların her ikisi için optimum pH 8,0 ve optimum sıcaklık 55 °C olarak belirlenmiştir. Serbest proteaz 55 °C'de 24 saat inkübe edildiğinde başlangıç aktivitesinin %19'unu korumuş, buna karşın immobilize proteaz ise aynı koşullarda başlangıç aktivitesinin %72'sini korumuştur. Serbest ve immobilize proteazların 55 °C'deki yarı ömür değerleri sırasıyla 10,6 ve 53,3 saat olarak hesaplanmıştır. Serbest proteaz için Km ve Vmax değerleri kazeine karşı sırasıyla 0,5 mg/mL ve 23,3 U/mg protein olarak belirlenmiştir. Bu değerler immobilize proteaz için sırasıyla 0,2 mg/mL ve 23,8 U/mg protein olarak bulunmuştur. İmmobilize proteaz kesikli reaktörde 5 kullanım sonunda başlangıç aktivitesinin %58'ini korumuştur. Sonuç olarak, Bacillus sp. proteazının polivinil alkol içerisine immobilizasyonu kolaylığı, düşük maliyeti ve termal kararlılıkta 5 kat artış sağlaması nedeniyle etkili bir immobilizasyon yöntemidir.
Özet (Çeviri)
In this study, protease from Bacillus sp. was immobilized in polyvinyl alcohol and the free and mmobilized proteases were characterized. The optimum pH was determined to be 8.0 and the optimum temperature was found to be 55 °C for the both free and immobilized proteases. The free protease was protected 19% of its initial activity after 24 h incubation time at 55 °C, whereas the immobilized protease remained 72% of its initial activity under the same conditions. The half-lives values of free and immobilized proteases were calculated as 10.6 and 53.3 hour at 55 °C, respectively. The Km and Vmax values of free protease were determined to be 0.5 mg/mL and 23.3 U/mg protein, respectively towards casein. These values were found to be 0.2 mg/mL ve 23.8 U/mg protein, respectively for the immobilized protease. The immobilized protease retained 58% of its initial activity after 5 reuses in a batch reactor. As a result, the immobilization of Bacillus sp. protease in polyvinyl alcohol is an effective immobilization method due to its ease, low cost and 5-fold increase in thermal stability.