İçmimarlık öğrencilerinin tasarım yaklaşımının sinematik iç mekân analizleri ile desteklenmesi: Sineiçmekân ders modeli örneği
Formation of interior architectural students' design approach through cinematic interior space analysis: Proposal of 'Cinteriors' course model
- Tez No: 829690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM YALÇIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYSAL DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İç Mimari ve Dekorasyon, Education and Training, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 400
Özet
Bu çalışma, içmimarlık öğrencilerinin sinema filmi iç mekânlarını analiz etmeyi öğrenerek iç mekânda atmosfer tasarımı anlayışlarının ne derece gelişebileceğini araştırmak üzere yapılmıştır. Bu kapsamda Sineİçmekân adı verilen bir ders modeli kurgulanarak içmimarlık öğrencileri üzerinde araştırma yapılmıştır. Nitel araştırma modellerinden eylem araştırması yapılarak gerçekleştirilen bu çalışmada veri toplama aracı olarak mevcut durum analiz formları, mekân analiz formu, jüri değerlendirme formu, görüşmeler ve gözlem tekniği kullanılmıştır. Bu tezde; (1) sinema ve mekân ilişkisi kapsamında yapılan çalışmalara, (2) sinema ve içmimarlık disiplinlerinin etkileşimine, (3) sinemada iç mekân temsili ve bu temsilin araştırma için belirlenen kriterler ışığında nasıl incelendiğine, (4) yapım tasarımı ödüllü filmler üzerinden yapılan mekân okumalarına, (5) hazırlanan ders modelinin genel yapısı, içeriği ve sürecine, (6) araştırmanın yöntemine, (7) araştırmadan elde edilen bulgulara ve (8) bulguların yorumlanması ile araştırmadan elde edilen sonuca yer verilmiştir. Çalışmada Sineİçmekân ders modelinin içmimarlık öğrencilerinin mekân atmosferi oluşturmasına olumlu katkılarının olduğu ve ders modelinin öğrenciler ile uzmanlardan alınan dönütler doğrultusunda geliştirilebileceği tespit edilmiştir. Bu bağlamda tezin sinema ve içmimarlık disiplinlerinin etkileşimini kurmakla birlikte içmimarlık eğitimine katkı sağlaması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the development of interior architecture students' understanding of atmospheric design in interior spaces through the analysis of cinema film interiors using“CinTeriors”course model. Action research, a qualitative method, was employed, utilizing various data collection tools. This thesis explores the following aspects: (1) previous studies on the relationship between cinema and space, (2) the interaction between cinema and the discipline of interior architecture, (3) the examination of interior space representation in films and its analysis based on predefined criteria, (4) spatial analysis conducted on award-winning films in terms of their production design, (5) the overall structure, content, and process of the developed course model, (6) the research methodology, (7) the findings obtained from the research, and (8) the interpretation of the findings and the resulting conclusion. The study concludes that“CinTeriors”course model positively contributes to the creation of spatial atmospheres by interior architecture students and can be further enhanced based on feedback received from students and experts. Thus, the thesis aims to establish a connection between the disciplines of cinema and interior architecture and contribute to the education of interior architecture.