The impact of knowledge management strategy on organizational growth and development of SMEs in Kano state, Nigeria
Bilgi yönetimi stratejisinin Kano eyaleti, Nijerya'daki KOBİ'lerin örgütsel büyümesi ve gelişimi üzerindeki etkisi
- Tez No: 829689
- Danışmanlar: PROF. DR. ELA ÖZKAN CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırma, Nijerya'nın Kano eyaletindeki KOBİ'lerin bilgi yönetimi stratejisinin kurumsal büyümeye ve gelişmeye olan etkisini incelemekte ve geniş bir yelpazede zararlı sonuçlar üretme amacıyla yapılmıştır. Bununla birlikte, araştırma konumuz kapsamında böyle bir araştırma konusunu incelemek için sadece birkaç çalışma yapılmıştır. Ancak, bu çalışma mevcut araştırmanın amacı Kano eyaletindeki KOBİ'lerin bilgi yönetimi stratejisini incelemektir. Bu çalışma, Kano eyaletindeki KOBİ'lerde çalışan 150 katılımcıdan oluşan bir örnekleme dağıtılan bir anket aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın hedef kitlesi çevredeki üst düzey yöneticiler, orta düzey yöneticiler ve idari personel, astlardan oluşmaktadır. Araştırmanın bulguları, yöneticilerin Kano eyaletindeki KOBİ'lerin büyüme ve gelişmesine yardımcı olmak için bilgi yönetimi stratejisinin uygulanabilirliği konusunda zorluklarla karşı karşıya olduğunu göstermektedir. Ayrıca, araştırma, bilgi yönetimi stratejisi ile kurumsal büyüme ve Kano eyaletindeki KOBİ'lerin gelişimi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığını göstermektedir. Bu çalışmanın bulgusu, yönetimin işyeri ile ilgili bilgi yönetimi konusunu ve bunların personel üyeleri ve ayrıca tüm KOBİ'ler üzerindeki derin etkilerini dikkate alması gerektiğini açıklığa kavuşturmaktadır. Bu nedenle, gelecekteki çalışmalar liderlik hareketinin KM ve örgütsel gelişimi nasıl etkilediğini incelemelidir.
Özet (Çeviri)
The research investigated the impact of knowledge management strategies on the organizational growth and development of SMEs in Kano State, Nigeria, with the intention of producing a wide array of deleterious results. Nevertheless, only a few studies have been conducted to examine such a research topic within our scope of research. However, the current study aims to examine the impact of knowledge management strategies on the organizational growth and development of SMEs in Kano State, Nigeria. The current study has been carried out through a questionnaire distributed to a sample of 150 respondents, all of whom work in SMEs in Kano State. The study's target population included senior managers, middle managers, administrative staff, and subordinates. The study findings showed that managers face difficulties in the applicability of knowledge management strategies to aid in the growth and development of SMEs in Kano State. Moreover, the study demonstrated that there is a significant relationship between knowledge management strategies and the organizational growth and development of SMEs in Kano State. The findings of this study clarify that management must take into consideration the knowledge management issues regarding the workplace and their profound impact on staff members and the entire SMEs. Thus, future studies should examine how leadership affects knowledge management and organizational development.