A test of the capture and rumination-functional avoidance-impaired executive control ( CAR-FA-X) model in eating disorders
Yeme bozukluklarında CAR-FA-X modelinin test edilmesi
- Tez No: 829731
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA UZER YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Odaklı Klinik Çocuk ve Ergen Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Önceki çalışmalar, yeme bozukluğuna sahip katılımcıların başlarından geçmiş spesifik bir anı hatırlamaları istendiğinde az sayıda spesifik anı çağırdıklarını veya daha geniş zamana yayılmış, tekrar etmiş bir başka değişle genellenmiş anı çağırdıklarını göstermektedir. Bu çalışmada yeme bozukluğu semptomları ve kısıtlayıcı yemenin, spesifik anı çağırma güçlüğünün altında yatan bilişsel mekanizmaları çeşitli psikopatolojilerde açıklayan CaR-FA-X Modeli tarafından yordanıp yordanmadığının test edilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda modelin bileşenlerinden olan ruminasyon, işlevsel kaçınma ve yürütücü kontroldeki bozulmanın, spesifik anı çağırma güçlüğünü ve yeme bozukluğu semptomları ile kısıtlayıcı yemeyi yordayacağı öne sürülmüştür. Bu önerilen ilişkilerin spesifik anı çağırma güçlüğü ile yakından ilişkili olan depresif semptomlar kontrol edildiğinde de ortaya koyulacağı öngörülmüştür. Hipotezleri test etmek amacıyla 18-25 yaş arası kadın 225 katılımcıdan çevrimiçi olarak Ruminatif Tepki Ölçeği, Bilişsel Davranışsal Kaçınma Ölçeği, Stroop Testi, Otobiyografik Bellek Testi ve Yeme Bozukluğu İnceleme Ölçeği aracılığıyla veri toplanmıştır. Sonuçlar, depresif semptomlar kontrol edildiğinde de CaR-FA-X modelinin, yeme bozukluğu semptomlarını ve kısıtlayıcı yemeyi istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yordamadığını göstermiştir. Öte yandan yeme bozukluğu semptomları ve kısıtlayıcı yeme ile ruminasyon, işlevsel kaçınma ve depresif semptomların anlamlı düzeyde ilişkili olduğu da görülmüştür. Bulgular, CaR-FA-X modelini çeşitli bozukluklarda test eden ve modelin spesifik anı çağırma güçlüğünü anlamlı düzeyde açıklamadığını gösteren güncel çalışmalarla tartışılmış; modeldeki değişkenlerin ölçümü, örneklem özellikleri ve büyüklüğü gibi metodolojik kısıtlılıklar ile ele alınmıştır. Öte yandan depresif belirtiler gibi olumsuz duygu ve olumsuz duygularla baş etmede işlevsel olmayan bilişsel stratejilerden olan ruminasyon ve bilişsel kaçınma stratejilerine ilişkin klinik uygulama önerilerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Previous research indicates that individuals with eating disorders tend to recall a limited number of specific memories from their past or retrieve more general memories that repeat or spread over a broader period. This study aims to assess whether symptoms of eating disorders and restrictive eating can be predicted by the CaR-FA-X Model, which elucidates the cognitive mechanisms behind the specific autobiographical memory recall difficulty. Therefore, it has been suggested that the components of the model-namely rumination, functional avoidance, and impaired executive control-will predict difficulty in recalling specific memories and restrictive eating, along with eating disorder symptoms. It is also hypothesized that these proposed relationships will be supported even when depressive symptoms remain constant, which are closely associated with difficulties in retrieving specific memories. To test these hypotheses, data were collected online from 225 female participants aged between 18-25 years, using the Ruminative Response Scale, Cognitive-Behavioral Avoidance Scale, Stroop Test, Autobiographical Memory Test, and Eating Disorder Examination Questionnaire. The results showed that the CaR-FA-X model did not significantly predict eating disorder symptoms and restrictive eating independent of the level of depressive symptoms. On the other hand, significant correlations were observed between eating disorder symptoms and restrictive eating with rumination, functional avoidance, and depressive symptoms. The findings have been discussed in the context of recent studies that tested the CaR-FA-X model in various disorders and showed that the model did not significantly explain difficulties in recalling specific memories. Methodological limitations such as measurement of variables, sample characteristics, and size have been addressed in these discussions. Moreover, clinical implications of maladaptive cognitive strategies such as rumination and cognitive avoidance, which are associated with negative emotions like depressive symptoms and dysfunctional emotion regulation have also been discussed.