Kekemeliği olan 36-72 ay arası çocuklarda tele-terapi ile sunulan palin ebeveyn çocuk etkileşimli terapi programının incelenmesi: bir karma yöntem çalışması
An investigation of palin parent-child interactivetherapy program delivered via telepractice in childrenaged 36-72 months with stuttering: A mixed method study
- Tez No: 829740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMRAH CANGİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Alanyazında okul öncesi kekemelik terapisinde uygulanan çok boyutlu programların tele-terapi versiyonlarına ilişkin bir çalışmanın henüz olmadığı görülmektedir. Bu çalışmada Palin Ebeveyn Çocuk Etkileşimli Terapi Programının (Palin PCI) tele-terapi ile uygulanmasının kekemelikle ilgili değişkenler üstündeki etkileri incelenmiş ve kullanıcıların görüşleri ve deneyimleri keşfedilmiştir. Eş zamanlı üçgenleme desen-karma yöntemle yapılan bu çalışmada nicel (tek gruplu ön test-son test, izleme ön deneysel çalışma) ve nitel araştırmanın (fenomenolojik çalışma) verileri ayrı ayrı toplanmış, analiz edilmiş ve son aşamada birleştirilmiştir. Çalışmanın katılımcılarını 3;6-5;11 yaşında 12 çocuk, ebeveynleri ve bir dil ve konuşma terapisti (DKT) oluşturmaktadır. Çalışmada uygulanan terapiler, akredite bir Palin PCI terapisti (araştırmacı) tarafından programın el kitabına uygun şekilde gerekli değişiklikler yapılarak uygulanmıştır. Nicel verileri Palin Ebeveyn Derecelendirme Ölçeği (Palin PRS), Kekeleyen Okul Öncesi Çocukları İçin İletişim Tutum Testi (KiddyCAT-TR) ve Kekelenen Hece Yüzdesi (%KH) oluşturmaktadır. Ölçümler ön-test, son-test (3 ay) ve izleme (12. ay) evrelerinde alınmıştır. Nitel çalışmada ebeveynlerle fenomenolojik görüşmeler, ebeveyn günlükleri ve DKT'nin alan notları kullanılmıştır ve gerekli inandırıcılık prosedürleri izlenmiştir. Nicel bulgulara bakıldığında, Palin PRS, KiddyCAT-TR, %KH ölçümlerinde ön-test evresine göre son-test veya izleme evresinde olumlu gelişme görülmüştür ve bu farkların önemli bir bölümü anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the literature, there is no study on telepractice versions of multidimensional programs in preschool stuttering. In this study, the effects of Palin Parent Child Interactive Therapy Programme (Palin PCI) on stuttering-related variables were examined, and the views and experiences of the users were explored. In this concurrent triangulation design mixed method study, quantitative (one-group pretest-posttest, follow-up pre-experimental study) and qualitative (phenomenological study) data were collected at the same time, analysed, and combined in the last stage. The participants of the study consisted of 12 children who stutter (CWS) aged 3;6-5;11, their parents and a speech and language therapist (SLT). The therapy program in the study was implemented by an accredited Palin PCI therapist (author) with necessary modifications following the manual. Quantitative data consisted of Palin Parent Rating Scale (Palin PRS), Communication Attitude Test for Preschool Children Who Stutter-Turkish version (KiddyCAT-TR), and percent syllables stuttered (%SS). Measurements were taken at pretest, posttest (3. month) and follow-up (12. month) phases. Phenomenological interviews with parents, parent diaries, and SLT's field notes were used in the qualitative study and necessary trustworthiness procedures were followed. When the quantitative findings were analysed, positive improvements were observed in the Palin-PRS, KiddyCAT-TR, and %SS measurements in the posttest or follow-up compared to the pretest, and a considerable part of these differences was found to be significant.