Beslenme tedavisi uygulanan karbonhidrat metabolizması bozuklukları olan hastalarda bulaşıcı olmayan hastalık risk faktörlerinin değerlendirilmesi ve koruyucu önlemler
Evaluation of non-communicable disease risk factors and preventive measures in patients with carbohydrate metabolism disorders undergoing nutritional therapy
  1. Tez No: 829747
  2. Yazar: ELİF PALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN FATMA GÖKÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Karbonhidrat metabolizması bozukluklarında beslenme tedavilerinde uygulanan karbonhidrattan zengin diyet, sık ve sürekli beslenme gibi yöntemlerin vücut kompozisyonunu olumsuz etkilediği, obezite ve diğer bulaşıcı olmayan kronik hastalıkların görülme riskini arttırdığı düşünülmektedir. Çalışmamızda 4 farklı karbonhidrat metabolizması bozukluğu tanısına sahip toplam 90 hastadan oluşan 4 hasta grubu ve hastaların sağlıklı kardeşlerinden oluşan toplam 25 kişilik bir kontrol grubu değerlendirilmiştir. Çalışma ve kontrol grubunun antropometrik ölçümleri ve vücut kompozisyonları fazla kiloluluk ve obezite açısından değerlendirilmiş bu parametrelerin besin tüketimleri, biyokimyasal analiz sonuçları ve metabolik sendrom ile ilişkisi araştırılmıştır. Hasta gruplarının hiçbirinde obezite, fazla kiloluluk ve metabolik sendrom riskinde artış saptanmamıştır. Galaktozemi hasta grubunda beslenme yetersizliğine yönelik bulgular saptanmıştır. Beslenme tedavilerinden kaynaklanabilecek fazla kiloluluk, obezite veya beslenme yetersizliği gibi olumsuz etkilerin önlenmesi antropometrik ölçümlerin, vücut kompozisyon analizlerinin ve biyokimyasal değerlendirmeleri içeren düzenli izlemlerle mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
It is presumed that methods such as carbohydrate rich diet, frequent and continuous nutrition applied in the nutritional treatments in carbohydrate metabolism disorders adversely affect body composition and increase the risk of obesity and other noncommunicable chronic diseases. In our study, there were 4 patient groups consisting of 90 patients with 4 different carbohydrate metabolism disorders and a control group of 25 people consisting of healty siblings of the patients. Anthropometric measurements and body compositions of the participants were analyzed and evaluated in terms of overweight, obesity and metabolic syndrome, together with nutritional intakes and biochemical parameters. There was no increase in the risk of obesity, overweight and metabolic syndrome in any of the patient groups. Nutritional deficiency was observed in the galactosemia patients group. Prevention of adverse effects such as overweight, obesity or nutritional deficiencies caused by nutritional treatments can be possible with regular follow-up including anthropometric measurements, body composition analyzes and biochemical evaluations.