Diyet tedavisi uygulanan kalıtsal metabolik hastalıklarda besin reddi ve yutma fonksiyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of food neophobia and swallowing function in hereditary metabolic diseases undergoing dietary treatment
- Tez No: 932478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KÖSELER BEYAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kalıtsal metabolizma hastalıkları, metabolik yolakta enzim eksikliği veya yetersizliğine bağlı olarak gelişen ve genellikle otozomal resesif geçiş gösteren hastalıklardır. Yaşam boyu diyet tedavisi gerektiren bu hastalıklarda besin reddi ve çiğneme-yutma problemleri sık görülmekte olup, bu konu üzerine literatürde yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, diyet tedavisi uygulanan kalıtsal metabolik hastalıklarda besin reddi ve yutma fonksiyonu değerlendirilmektedir. Çalışmaya, karbonhidrat (%30.6) ve protein (%69.4) metabolizması hastalığı tanısı almış 2-6 yaş arası toplam 49 çocuk dahil edilmiştir. Hastaların sosyodemografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları ve yeme davranışlarını tespit etmek için anket uygulanmış, antropometrik ölçümleri alınmıştır. Malnütrisyon durumunu tespit etmek için STRONGkids tarama testi, yutma değerlendirmesi için Pedi-EAT 10 Ölçeği, besin reddini değerlendirmek için Besin Reddi Ölçeği uygulanmıştır. STRONGkids tarama testi sonuçlarına göre hastaların %85.7'sinde orta düzeyde malnütrisyon riski, %14.3'ünde ise yüksek malnütrisyon riski belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hereditary metabolic diseases develop due to enzyme deficiency or insufficiency in metabolic pathways and are generally inherited in an autosomal recessive manner. Feeding refusal and chewing-swallowing problems are frequently observed in these diseases, which require lifelong dietary treatment. However, there is insufficient research on this topic in the literature. This study evaluates food refusal and swallowing function in hereditary metabolic diseases managed with dietary treatment. A total of 49 children aged 2–6 years, diagnosed with carbohydrate (30.6%) and protein (69.4%) metabolism disorders, were included in the study. A survey was conducted to determine the patients' sociodemographic characteristics, nutritional habits, and eating behaviors, and anthropometric measurements were taken. The STRONGkids screening tool was used to assess malnutrition, the Pedi-EAT-10 Scale was applied for swallowing evaluation, and the Food Refusal Scale was used to assess food refusal. According to the STRONGkids screening results, 85.7% of the patients were found to be at moderate risk of malnutrition, while 14.3% were at high risk.