Dallı zincirli aminoasit metabolizması bozukluklarında beslenme tedavisi ile büyüme ilişkisinin incelenmesi
Analysis of the relationship between nutritional therapy and growth in branched chain aminoacid metabolism disorders
  1. Tez No: 675819
  2. Yazar: MERVE BEDİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÇİĞDEM AKTUĞLU ZEYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Akçaağaç şurubu idrar hastalığında (MSUD) beslenme tedavisinin hedefi, plazma aminoasit seviyelerini dengeleyerek normal büyümeyi desteklemektir. Çalışmamızın amacı, yaşlara göre hastaların büyüme parametreleri, plazma aminoasit profili ve beslenme tedavisinin özelliklerini belirlemek ve birbirleriyle ilişkisini incelemektir. Bu çalışma İUC-CTF, Pediatrik Beslenme ve Metabolizma Dalında takipli 21 MSUD hastasının 2004 2020 yılları arasındaki verileriyle retrospektif olarak yapılmıştır. DSÖ 2006-2007 büyüme eğrilerine göre, 0-5 yaş arasında hastaların %28,4'ü aşırı bodur, %17,5'i bodur ve %54'ü normaldir. Boya göre ağırlık z-skorları değerlendirildiğinde, %5,4'ü orta malnütrisyon, %3,7'si hafif malnütrisyon, %53,3'ü normal, %27,4'ü kilo riski, %11,9'u obezite riskli, %6'sı obezdir. 10 yaşa kadar hastalarda normal oranları artsa da, 3SD altında boy z-skoru %24,1, +2SD üzerinde boya göre ağırlık z-skoru %15,6 olmuştur. 0-3 yaşta Neyzi eğrilerine göre mikrosefali %12,9'dur. Plazma lösinin en yüksek ortalaması 5-10 yaş arasında, en yüksek değerleri 0-5 yaşta görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The goal of nutritional therapy in maple syrup urine disease (MSUD) is to support normal growth by balancing plasma amino acid levels. The aim of our study is to determine the growth parameters, plasma amino acid profile and nutritional therapy characteristics of patients according to age and to examine their relationship with each other. This study was conducted retrospectively with the data of 21 MSUD patients followed in IUC-CTF, Department of Pediatric Nutrition and Metabolism between 2004 and 2020. According to the evaluations using the WHO 2006-2007 growth curves, between the ages of 0 5; 28.4% were severe stunted, 17.5% were stunted and 54% were normal. When the weight to height z-scores are evaluated, 5.4% moderate malnutrition, 3.7% mild malnutrition, 53.3% normal, 27.4% risk of overweight, 11.9% overweight and 6% obese. Although the proportion of normal patients increased until the age of 10, the height z score under -3SD was 24.1%, and the weight for height z-score above +2SD was 15.6%. Microcephaly is 12.9% according to Neyzi curves at the age of 0-3. The highest mean of plasma leucine is between the ages of 5 10, and the highest values are seen in the ages 0-5.