Cad integrated design and analysis of compound die
- Tez No: 829785
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASER ALAIWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sheet metal is an extensively utilized material in various daily applications due to its versatility. Researchers have demonstrated a keen interest in exploring different aspects of metal sheets, including bending, and cutting techniques. The objective of this research is to conduct a comprehensive design and analysis of a compound die, which is widely used in the sheet metal manufacturing industry. The study will involve selecting a specific product from the market with defined specifications, followed by creating a detailed SOLIDWORKS drawing of the chosen product. Mathematical equations will then be utilized to design the die, determining the optimal thickness for each component while considering the impact of cutting forces on die parts. The function of each die component will also be elucidated. Subsequently, the complete die design will be realized using SOLIDWORKS software, and a finite element analysis will be performed using the ANSYS Workbench software to ensure its structural integrity, where the maximum stresses will be calculated on it, as well as total deformations, safety factor, and maximum elastic strain, as well as its life.
Özet (Çeviri)
Sac metal, çok yönlülüğü nedeniyle çeşitli günlük uygulamalarda yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. Araştırmacılar, bükme ve kesme teknikleri dahil olmak üzere metal levhaların farklı yönlerini keşfetmeye büyük ilgi gösterdiler. Bu araştırmanın amacı, sac metal imalat endüstrisinde yaygın olarak kullanılan bir bileşik kalıbın kapsamlı bir tasarımını ve analizini yapmaktır. Çalışma, piyasadan belirli özelliklere sahip belirli bir ürünün seçilmesini ve ardından seçilen ürünün ayrıntılı bir SOLIDWORKS çiziminin oluşturulmasını içerecektir. Daha sonra kalıbı tasarlamak için matematiksel denklemler kullanılacak ve kesme kuvvetlerinin kalıp parçaları üzerindeki etkisi göz önünde bulundurularak her bir bileşen için en uygun kalınlık belirlenecektir. Her kalıp bileşeninin işlevi de açıklanacaktır. Akabinde, komple kalıp tasarımı SOLIDWORKS yazılımı kullanılarak gerçekleştirilecek ve yapısal bütünlüğünü sağlamak için ANSYS Workbench yazılımı kullanılarak bir sonlu eleman analizi gerçekleştirilecek ve burada maksimum gerilmeler, toplam deformasyonlar, güvenlik faktörü hesaplanacaktır. ve maksimum elastik gerinim ile ömrü.