Gebelerde görülen birincil baş ağrısının kadınların yaşam kalitesine etkisi
The effect of primary headache seen in pregnant women on women's quality of life
- Tez No: 829814
- Danışmanlar: DR. ÇİĞDEM BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, gebelikte birincil baş ağrısı görülme oranını belirlemeyi ve baş ağrısının kadınların yaşam kalitesine etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Veri toplama Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Yatağan Devlet Hastanesi kadın doğum polikliniklerine başvuran, gönüllü sağlıklı 362 gebe ile yüz yüze görüşme şeklinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma; Tanıtıcı Bilgi Formu ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak yapılmıştır. Veri toplama 30 Temmuz 2022-30 Mart 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Veriler Statistical Package for the Social Sciences 21.00 programı kullanılarak istatiksel olarak değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatiksel yöntemler, Kolmogorov Smirnov, Kruskal Wallis testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to determine the primary headache incidence rate during pregnancy and to examine the effect of headache on women's quality of life. Data collection was carried out in the form of face-to-face interviews with 362 healthy voluntary pregnant women who applied to the obstetric clinics of Muğla Training and Research Hospital, Yatağan State Hospital. The study was conducted using the Introductory Information Form, SF-36 Quality of Life Scale. Data collection was carried out between July 30, 2022 and March 30, 2023. The data were evaluated statistically using the Statistical Package for the Social Sciences 21.00 program. Descriptive statistical methods, Kolmogorov Smirnov, Kruskal Wallis tests were applied in the evaluation of the data.