Diyabetik ayak için sensör donanımlı tabanlık tasarlanması ve kullanılabilirliğinin araştırılması
Designing sensor-equipped insoles for diabetic foot and investigation of its usability
- Tez No: 829843
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Ortopedi ve Travmatoloji, Engineering Sciences, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Diyabetik ayak, alt ekstremitelerde nörolojik bozukluklar ve periferik vasküler hastalık ile ilişkili ciddi bir kronik komplikasyondur ve temel tedavisi korunmadır. Çalışmamızın amacı diyabetli hastalarda sıcaklık değişimlerini tespit edebilen kişiye özel tabanlık tasarlanması ve klinikte kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır. Ayak tabanından elde edilen sıcaklık ve nem verilerini internet ağı aracılığıyla aktarabilen bir sensör sistemi tasarlanmıştır. Çalışma grubuna tip 2 diyabet hastası, 35-75 yaş aralığında, aktif ayak yarası olmayan, bağımsız yürüyebilen ve ülser geçmişi bulunan 4 hasta dahil edilmiştir. Kontrol grubuna diyabet tanısı almamış 4 sağlıklı katılımcı dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara İstanbul Tıp Fakültesi Yürüme Analizi Laboratuvarında plantar basınç analizi yapılmıştır. Tüm katılımcıların ayak ölçüsü alınarak kişiye özel tabanlık yapılmıştır. Kişiye özel tabanlık geliştirilen sensör sistemi ile birleştirilmiştir. Sensör yerleştirilen bölgelerdeki sıcaklık ile maksimum basınç değerleri karşılaştırılmıştır. Katılımcılar 1 gün geliştirilen tabanlığı kullanmıştır. Çalışmamızın süresince katılımcıların ayak sıcaklıkları uzaktan sensörler tarafından ölçülerek veri aktarılmıştır. Katılımcılardan kullanılabilirliğine dair geri bildirim alınmıştır. Tabanlık dışına uzanan güç kabloları ile yürümek katılımcıları kullanımda en çok zorlayan durum olmuştur. Bildiğimiz kadarıyla ülkemizde diyabetik ayak için ayak sıcaklığını tabanlık kullanarak ölçen bir sistem bulunmamaktadır. Bu çalışma bir multidisipliner araştırma örneğidir. Diyabetik ayak enfeksiyonlarının takibi amacıyla tasarlanan prototip tabanlık gelecek çalışmalarda geliştirilebilir ve halk hizmetine sunulabilir.
Özet (Çeviri)
Diabetic foot is a serious chronic complication associated with neurological disorders and peripheral vascular disease in the lower extremities, and its primary treatment is prevention. The purpose of our study is to design personalized insoles capable of detecting temperature changes in diabetic patients and to investigate their clinical usability. A sensor system has been designed to wirelessly transmit temperature and humidity data obtained from the sole of the foot. The study group included 4 patients with type 2 diabetes, aged 35-75, without active foot ulcers, able to walk independently, and with a history of ulcers. The control group consisted of 4 healthy participants without a diabetes diagnosis. Plantar pressure analysis was performed on all participants at the Istanbul Faculty of Medicine Gait Analysis Laboratory. Custom insoles were made for all participants based on their foot measurements and were integrated with the sensor system developed for this purpose. Temperature measurements at the sensor placement areas were compared with maximum pressure values. Participants used the developed insoles for one day. Throughout our study, the participants' foot temperatures were measured remotely by the sensors, and feedback regarding usability was collected from the participants. Walking with cables extending outside the insoles was the participants' most challenging aspect of use. As far as we know, no existing system in our country measures foot temperature using insoles for diabetic foot. This study serves as an example of multidisciplinary research. The prototype insole designed for monitoring diabetic foot infections can be further developed and made available for public service in future studies.