From gardens to parks and back to nation's gardens: Ideological transformation of greenscapes in Turkey from 19th century to today
Bahçelerden parklara ve yeniden millet bahçelerine: 19. yüzyıldan günümüze Türkiye'de yeşil peyzajların ideolojik dönüşümü
- Tez No: 829850
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AFET DERİN İNAN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Architecture, Landscape Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık ve Kent Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Kamusal yeşil alanlar sosyal ve kentsel ihtiyaçlara yanıt vermelerinin yanı sıra ideolojik peyzajlar olmuşlardır. Yeşil peyzajların kentsel modern parklar olarak şehirlerde ortaya çıkmaya başlamasına denk gelen 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'ndaki örnekleri Millet Bahçeleri olmuştur. Zamanla park olarak da anılmaya başlayan modern kamusal yeşil alanlar Erken Cumhuriyet döneminde Millet Bahçelerini kent peyzajından silmiş ve planlama dahilinde modern Cumhuriyet parklarına dönüşmüşlerdir. 2018'de ise seçim vaadi olarak ortaya çıkan Millet Bahçeleri projeleri kentlerin yeni yeşil peyzajları olmaya başlamışlardır. İsmi itibariyle doğrudan Osmanlı Millet Bahçelerine referans veren yeniden canlandırmacı projeler aslında modern ve hatta görece seküler Osmanlı Millet Bahçeleri haricinde cami ve kıraathane gibi donatılarıyla İslamcı bir park peyzajına işaret eden programlara sahiptir. Bu anakronik referansları ve modern Cumhuriyet parklarını dışlayan tutumu inceleyen tez, Osmanlı Millet Bahçeleri, Cumhuriyet parkları ve günümüz Millet Bahçelerinin birbirine verdiği ideolojik referansları çerçevelemektedir ve ideolojik değişimlerin neler olduğunu sorgulamaktadır. Özellikle 20. yüzyıldan beri kamusal kentsel yeşil alanlara park denirken günümüzde tekrardan bahçe denmesi ve Osmanlı'dan günümüze birçok anlam değişimine uğramış millet kavramının kullanılması da bu tez kapsamında incelenmiştir. Çalışmanın sonuçlarının gösterdiği üzere Türkiye'de yeşil peyzaj projeleri ideolojik araçlar olarak kullanıldığından her dönemde ve iktidarda sürekli değişmiş ve bu peyzajların kullanıcıları, içerikleri ve hatta konumlandıkları yerler de sürekli değiştirilen hatta bazen yıkılıp yeni ideolojik yaklaşımlar barındıran peyzajların üretildiği mekânlar olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Public green spaces address social and urban needs and function as ideological landscapes. In the 19th century, as modern urban parks featuring greenscapes began to emerge in cities, Nation's Gardens were prominent examples within the Ottoman Empire. During the Early Republican period, modern public green spaces replaced Nation's Gardens in the cityscape and evolved into parks through planning. In 2018, the Nation's Gardens projects, which emerged as election promises, have become the new greenscapes of cities. These revivalist projects, which directly reference the Ottoman Nation's Gardens in their name, have programs pointing to Islamist parkscapes with its facilities, such as mosques and coffeehouses, even though Nation's Gardens were modern and even relatively secular. The thesis examines the anachronistic references and the exclusion of Early Republican parks to frame the ideological connections between the Ottoman Nation's Gardens, Republican parks, and recent Nation's Gardens and questions the ideological changes. The fact that public urban green spaces have been called parks since the 20th century, while today they are called gardens again, and the use of the concept of millet, which has undergone paradigm shifts from the Ottoman Empire to today, are also examined. According to the study, greenscape projects in Turkey have been used as ideological tools and have undergone constant changes in every period and government. The users, contents, and even the locations of these greenscapes have been frequently altered, and some have even been demolished to produce new ideological greenscapes.