The effect of augmented reality supported instructional activities on gifted students' attitudes towards astronomy
Artırılmış gerçeklik destekli öğretim etkinliklerinin özel yetenekli öğrencilerin astronomiye yönelik tutumları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 829851
  2. Yazar: AYŞENUR AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DELİALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, Artırılmış Gerçeklik (AG) destekli öğretim etkinliklerinin özel yetenekli öğrencilerin astronomiye yönelik tutumları üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle, Türkiye'de özel yetenekli öğrencilere hizmet veren bir Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerin astronomiye yönelik tutumlarındaki değişimleri incelemek için, AG destekli öğretici astronomi etkinliklerinin kullanıldığı bir karma yöntem çalışması yapılmıştır. Çalışmanın başında verilen bir demografik ve çalışmanın sonunda verilen on açık uçlu sorudan oluşan görüşme sorularını içeren nitel bölüm, AG teknolojisinin ortaokul öğrencileri arasında astronomi bilimine yönelik tutumlarındaki olası değişimleri incelemektedir. Nicel kısım, AG uygulamalarının benimsenmesinin özel yetenekli öğrencilerin astronomiye bakış açılarını değiştirip değiştirmediğini belirlemek için yürütülen 25 Likert ölçeği sorusundan oluşan bir ön test ve son teste dayanmaktadır. Bunun yanında, 20 ortaokul öğrencisi haftada iki saat olmak üzere, iki hafta boyunca AG etkinliklerine katılmıştır. Nicel veriler eşleştirilmiş örneklem t-testleri ile analiz edilmiş ve nitel veriler için tematik analiz kullanılmıştır. Bulgulara göre, özel yetenekli ortaöğretim öğrencilerinin, astronomi dersleri sırasında kullandıkları AG etkinlikleri sayesinde astronomiye karşı olumlu bir tutum sergilediği sonucuna ulaşılmıştır. Nitel veriler öğrencilerin görselleştirme, uygulamalı öğrenme, eğlenerek öğrenme, işbirlikçi öğrenme, soyut kavramları somutlaştırma ve teknoloji destekli eğitim yöntemlerini derse entegre etme gibi nedenlerle olumlu bakış açısı geliştirdiğini açığa çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of Augmented Reality (AR) supported instructional activities on the attitudes of gifted students towards astronomy. For this reason, a mixed method study was conducted to examine the changes in the attitudes of students in a public Science and Art Center, which serves gifted learners, towards astronomy after using AR-supported instructional astronomy activities. For the qualitative part, one demographic and one perception survey consisting of 10 open-ended questions were given at the end of the science lesson to understand if AR-supported astronomy activities had an effect on the attitudes of students towards astronomy. The quantitative part was based on a pre-test and post-test design, including a survey with 25 Likert scale items to determine whether the adoption of AR applications shifted the perspectives of gifted students on astronomy. A total of 20 secondary school students participated in the study and were engaged in AR activities for two hours a week for a period of two weeks. The quantitative data were analyzed with paired sample t-tests, and thematic analysis was utilized for qualitative data. According to the findings, AR activities utilized during the astronomy courses had a positive effect on the attitude towards astronomy of gifted secondary school students. The qualitative data revealed that this was because of visualization, hands-on learning, learning by having fun, cooperative learning, concretizing abstract concepts and integrated technology-supported education methods.