Etkinlik tabanlı matematik öğretiminin 8. sınıf öğrencilerinin derse katılımına ve matematik başarısına etkisi
The effect of activity-based mathematics teaching on 8th grade students' engagement and mathematics achievement
- Tez No: 829856
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı; 8. Sınıf matematik dersinde etkinlik tabanlı matematik öğretiminin, geleneksel öğretime kıyasla öğrencilerin akademik başarısına ve derse katılım düzeyine olan etkisini belirlemektir. Araştırma da nicel ve nitel verilerin bir arada yer aldığı karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutu kapsamında yarı deneysel desenlerden ön test son test kontrol gruplu model kullanılmıştır. Uygulamaya marmara bölgesinde yer alan bir devlet ortaokulunun iki farklı şubesinde öğrenim görmekte olan toplam 65 öğrenci katılmıştır. Bu iki şubeden biri deney grubunu, diğeri ise kontrol grubunu oluşturmaktdır. Dersler deney grubunda“üçgenler ve eşlik benzerlik”konuları üzerinde etkinlik tabanlı öğretim ile, kontrol grubunda ise geleneksel eğitim yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ihtiyaç duyulan nicel verilerin toplanması amacıyla deney ve kontrol gruplarına Matematik Başarı Testi (MBT) ve Derse Katılım Envanteri (DKE) uygulamadan önce öntest ve uygulamadan sonra son test olarak verilmiştir. Elde edilen veiler ise bağımsız t-testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda ise, deney grubundaki 10 öğrenci ile yarı yapılandırılmış mülakatlar yapılmıştır. Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Matematik Başarı Testi ile elde edilen verilerin analizi sonucunda, etkinlik temelli matematik öğretimi ile ders işlenen deney grubunun, geleneksel matematik öğretimi ile ders işlenen kontrol grubuna göre daha başarılı olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çıkarım doğrultusunda ilköğretim 8. Sınıf matematik dersinde“Etkinlik Temelli Öğretimin”öğrencilerin akademik başarıları üzerinde olumlu katkısı olduğu söylenebilir. Derse Katılım Envanteri ile elde edilen verilerin analizi sonucunda, deney grubu ve kontrol grubu son test puanları arasında anlamlı farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Buradan hareketle ilköğretim 8. Sınıf matematik dersinde“Etkinlik Temelli Öğretimin”öğrencilerin derse katılım düzeyleri üzerinde olumlu katkısı olduğu söylenebilir. Ayrıca nitel verilere ait analizlerden elde edilen bulgular doğrultusunda, genel olarak uygulanan etkinliklerden öğrencilerin mutlu oldukları, etkinliklerden keyif aldıkları ve etkinliklerin konuyu öğrenme-kavramaya katkı sağladığı açığa çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; The aim of this study is to determine the effect of activity-based mathematics teaching in 8th grade mathematics course on students' academic success and class participation level compared to traditional teaching. In the research, a mixed method, which includes both quantitative and qualitative data, was used. Within the scope of the quantitative dimension of the research, the pretest posttest control group model, which is one of the quasi-experimental designs, was used. A total of 65 students studying in two different branches of a state secondary school in the Marmara region participated in the application. One of these two branches constitutes the experimental group and the other constitutes the control group. The lessons were carried out with activity-based instruction on“triangles and congruence”in the experimental group, and with the traditional education method in the control group. In order to collect the quantitative data needed in the research, Mathematics Achievement Test (MBT) and Class Participation Inventory (LCI) were given to the experimental and control groups as a pre-test and post-test after the application. Obtained data were analyzed using independent t-test. In the qualitative aspect of the research, semi-structured interviews were conducted with 10 students in the experimental group. The data obtained as a result of the interviews were analyzed by content analysis method. As a result of the analysis of the data obtained with the Mathematics Achievement Test, it was revealed that the experimental group, which was taught with activity-based mathematics teaching, was more successful than the control group, which was taught with traditional mathematics teaching. In line with this inference, it can be said that“Activity-Based Instruction”in primary school 8th grade mathematics course has a positive impact on students' academic achievement. As a result of the analysis of the data obtained with the Class Participation Inventory, it was concluded that there was a significant difference between the post-test scores of the experimental group and the control group. From this point of view, it can be said that“Activity-Based Instruction”in the 8th grade primary school mathematics lesson has a positive contribution on the participation levels of the students. In addition, in the direction of the findings obtained from the analyzes of the qualitative data, it was revealed that the students were happy with the activities applied in general, they enjoyed the activities and the activities contributed to the learning and comprehension of the subject.