Çevre sorunlarından hava kirliliğinin öğretilmesinde argümantasyon tabanlı fen öğretiminin etkisi
The effect of argumentation based science teaching on teaching air pollution from environmental problems
- Tez No: 602288
- Danışmanlar: DOÇ. ÖMER SAYLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada; amacı argümantasyon tabanlı bilim öğretimi yaklaşımının, fen bilgisi öğretmeni adayları üzerindeki akademik başarı düzeylerine etkisi araştırılmıştır. Öğretmen adaylarındaki akademik seviye belirlenmesi hava kirliliği ve hava kirliliğinin etkilerine bağlı oluşan asit yağmurları, sera etkisi ve ozon tabakasında incelme gibi konular üzerinde yapılmıştır. Bu araştırma 2018-2019 öğretim yılı içerisinde Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalında eğitim gören üçüncü Sınıf toplam 74 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma yapılırken önce ön test olarak başarı testi uygulanarak öğrencilerin konu üzerindeki bilgi düzeyleri ölçülmüş, hikayeye dayalı argüman oluşturma etkinliği ile öğrencilerin argüman oluşturabilme düzeylerine bakılmıştır. Daha sonra işlenen konunun içeriği öğrencilere argümantasyona dayalı olarak anlatılmıştır. Ön testte uygulanan başarı testi öğrencilere son test olarak tekrar uygulanmıştır. Hikayeye dayalı argüman etkinliği, katılımcılara tekrar verilerek konu başında oluşturdukları argümanları analiz edilmiş, argümanları yanlış olanlardan tekrar argüman oluşturmaları istenmiştir. Başarı testinde elde edilen verilerin sonuçlarına göre bağımlı gruplar t-testi analizi, SPSS (Statitical Package for Social Sciences) programı kullanılarak yapılmıştır. Nitel verilerin analizi için öğrencilere uygulanan ön test ve son testler incelenmiş ve cevap niteliği taşıyan etkinlik sonuçlarına çalışmada yer verilmiştir. Çalışmanın analiz sonuçları incelendiğinde ATBÖ yaklaşımına dayalı konu anlatımı ile öğrencilerin akademik başarı düzeylerinde yükselme olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to research the effect of argumentation-based science teaching approach on the academic achievement levels of acid rain, greenhouse effect and ozone depletion on the effects of air pollution and air pollution on science teacher candidates. This research was carried out with the participation of 3rd grade students (total participation: 74) studying in the Department of Mathematics Education and Science Education in Gazi University Faculty of Education in 2018-2019 academic year. During the application, achievement test questionnaire was used as a pre-test to measure students' knowledge on the subject. With the help of story-based argument creation activity, the students' level of argument creation was examined, then the subject content is explained based on argumentation. As a final test, a achievement test -type questionnaire which was prepared for the students and applied as a pre-test was applied again and the story-based argument activity was given to the participants and their arguments were analyzed at the beginning of the subject and if their arguments are incorrect, they are asked to re-create them. According to the results of achievement test -type questionnaires, t-test analysis of dependent groups was performed by using SPSS(Statitical Package for Social Sciences) program. The pre-test and post-test of the story-based argument creation activities applied to the students for the analysis of qualitative data were examined by the researcher and the results of the activities which have the quality of answers are included in the study. When the analysis results of the study were examined, it was observed that there was an increase in the academic achievement level of the students with the subject expression based on the ATBÖ approach.