Factors affecting waterfronts in coastal cities: Study on Üsküdar and Karaköy
- Tez No: 829865
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Her şehir, insanların kullanabileceği ve keyif alabileceği bir sahile sahip olmayı arzular. Topluluklar, rekreasyon alanları olmanın yanı sıra, kıyılarının insanların çalışabileceği, yaşayabileceği ve oynayabileceği yerler olmasını istiyor. İstanbul, hem Avrupa hem de Asya Kıtasında yer alan uzun bir geçmişe sahip bir kıyı kentidir. Karaköy ve Üsküdar kıyılarında ticari limanlar ve yelkenli iskele gibi suya bağlı ekonomik faaliyetler, deniz yoluyla ulaşım, perakende satış ve diğer ticari hizmetler yürütülmektedir. Bu alanlar için mekan duygusunu geliştirecek, duyguları uyandıracak ve çevrenin dinamik doğasını öne çıkaracak fikirler bulmak zor olabilir. Bu tezin temel amacı kıyı gelişimini etkileyen farklı faktörlerin (fiziksel, işlevsel, sosyal, ekonomik ve kültürel) incelenmesi olacaktır. Tez bu faktörleri iki örnek olayda incelemektedir: Üsküdar ve Karaköy. Bu çalışmada önerilen hipotezler, yükseklik, mekansal desenler, kıyı yeşillendirmesi gibi bazı faktörlerin ve diğer faktörlerin İstanbul'daki kıyı tasarımı üzerindeki etkisini test etmektedir. Çalışmada bu ilişkileri araştırmak ve değerlendirmek için çevrimiçi bir anket kullanıldı. Sonuçlar ulaşımın, bina yüksekliğinin, boşlukların ve mekansal desenlerin, yeşillendirmenin, kaplama malzemesinin ve rekreasyon alanlarının kıyı tasarımının önemli faktörleri olduğunu göstermiştir. Ayrıca kıyı bölgeleri, kıyı topluluklarının turizmini ve ekonomisini artırmada önemli bir faktördür.
Özet (Çeviri)
Every city aspires to have a waterfront that people may use and enjoy. In addition to being recreational spaces, communities want their waterfronts to be locations where people can work, live, and play. Istanbul is a coastal city with a long history that lies on both the European and Asian Continents. In the waterfronts of Karaköy and Üsküdar, water-dependent economic activities such commercial harbours and a sailing port, waterborne transportation, retail, and other types of commercial services are carried out. It can be difficult to come up with ideas for these areas that would improve the sense of place, evoke emotions, and highlight the dynamic nature of the surroundings. The main objective of this thesis will be the study of different factors (physical, functional, social, economic, and cultural) which affect waterfront development. The thesis investigates these factors in two case studies: Üsküdar and Karaköy. The proposed hypotheses in this study test the effect of some factors such like height, spatial patterns, waterfront greening, and other factors on the design of waterfronts in Istanbul. The study employed an online survey in order to investigate and evaluate these relationships. The results demonstrated the effect of transportation, building height, gaps and spatial patterns, greening, revetment material, and recreational areas as important factors of the water front design. Also, waterfront areas are a major factor in boosting the tourism and economics of coastal communities.