Tüketicilerin organik gıda satın alma tutumlarının marka sadakatine etkisi
- Tez No: 829892
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu yüksek lisans tezi, organik gıda satın alma eğilimlerinin marka sadakati üzerindeki etkisini incelemektedir. Günümüzde, organik gıda pazarı hızla büyüyor ve tüketiciler giderek daha fazla organik gıda tercih ediyorlar. Bu nedenle, bu çalışma organik gıda tüketicilerinin marka sadakati üzerindeki davranışlarının, satın alma kararlarının ve tutumlarının anlaşılmasına önemli bir katkıda bulunmaktadır. Bu araştırmanın sonuçları, demografik faktörlerin, tüketicilerin organik gıda markalarına olan sadakati üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Cinsiyet, eğitim düzeyi ve yaş gruplarının organik gıda alışverişi üzerinde önemli bir etkisi bulunurken, gelir düzeyi ve medeni durumun belirgin bir etkisi bulunmamaktadır. Bu bulgular, pazarlamacılara ve organik gıda sektöründeki işletmelere, hedef kitlelerini daha iyi anlama ve bu bilgileri etkili pazarlama stratejileri geliştirmede kullanma fırsatı sunmaktadır. Örneğin, bu çalışmanın bulgularına dayanarak, organik gıda markaları, erkekleri ve belirli eğitim ve yaş gruplarına yönelik daha özel pazarlama stratejileri oluşturabilir. Bununla birlikte, bu çalışma sadece belirli demografik özelliklerin organik gıda satın alma tutumları üzerindeki etkisini ele almakta olup, bu tutumları etkileyebilecek diğer potansiyel faktörleri (örneğin çevresel bilinç, sağlık bilinci, fiyat hassasiyeti vs.) dikkate almamıştır. Dolayısıyla, gelecek araştırmalar, bu diğer faktörlerin de rolünü inceleyerek, organik gıda satın alma tutumlarını ve marka sadakatini daha kapsamlı bir şekilde anlamamızı sağlayabilir. Son olarak, bu çalışmanın sonuçlarının, belirli bir coğrafi bölge veya kültürel bağlamda yapılan anket verilerine dayandığını ve bu nedenle genellemelerin dikkatli yapılması gerektiğini hatırlatmak önemlidir. Farklı bölgelerde veya farklı kültürel gruplar içinde organik gıda satın alma tutumları ve marka sadakati üzerinde demografik faktörlerin etkisi farklılık gösterebilir. Bu nedenle, daha geniş çapta ve çeşitli bölgelerde veya kültürel gruplarda benzer araştırmaların yapılması, bu çalışmanın bulgularını destekleyebilir veya daha derinlemesine bir anlayış sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis, it examines the effect of organic food purchasing trends on brand loyalty. Today, the organic food market is growing rapidly and consumers are increasingly choosing organic food. Therefore, this study makes an important contribution to the understanding of organic food consumers' behaviors, purchasing decisions and attitudes on brand loyalty. The results of this research show that demographic factors are effective on consumers' loyalty to organic food brands. While gender, education level and age groups have a significant effect on organic food shopping, income level and marital status do not have a significant effect. These findings offer marketers and businesses in the organic food industry an opportunity to better understand their target audiences and use this knowledge to develop effective marketing strategies. For example, based on the findings of this study, organic food brands can create more tailored marketing strategies aimed at men and specific education and age groups. However, this study only considers the impact of certain demographic characteristics on organic food purchasing attitudes and did not consider other potential factors (eg environmental awareness, health awareness, price sensitivity, etc.) that could influence these attitudes. Therefore, future research may examine the role of these other factors, providing a more comprehensive understanding of organic food purchasing attitudes and brand loyalty. Finally, it is important to remember that the results of this study are based on survey data conducted in a specific geographic or cultural context, and therefore generalizations should be made with caution. The impact of demographic factors on organic food purchasing attitudes and brand loyalty may differ in different regions or within different cultural groups. Therefore, conducting similar studies on a larger scale and in various regions or cultural groups may support the findings of this study or provide a more in- depth understanding.