Bist'te işlem gören teknoloji şirketlerinin finansalperformansına yönelik uygulama
Application to the financial performance of technology companies trading on the Bist
  1. Tez No: 829897
  2. Yazar: ESRA NUR BİLGEHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM ERCAN ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Teknoloji şirketlerinin finansal performanslarını tespit etmek yatırım kararları almak adına son derece önemlidir. Geçmişte finansal performans analizlerinin sadece şirketlerin bilanço ve gelir tablosu kalemlerini yorumlayarak yapılması yerine günümüzde araştırmacılar tarafından farklı performans değerlendirme araç, yöntem ve metodolojileri geliştirilmiştir. Bunlar arasından şirketlerin finansal performanslarının analiz edilerek sıralandığı yöntemler olan çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemleri özellikle son yıllarda artan bir oranda ve etkin olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada Borsa İstanbul (BIST) Teknoloji Endeksi (XUTEK)'nde işlem gören 13 teknoloji şirketinin 2018-2022 yılları arasındaki 5 yıllık döneme ait 5 ana ve 18 alt finansal ve borsa performans oranları (rasyolar) kullanılarak finansal performans analizleri gerçekleştirilmiştir. Rasyoların önem derecelerinin belirlenmesi amacıyla objektif kriter ağırlıklandırma yöntemlerinden Entropi ve teknoloji şirketlerinin finansal performanslarına göre sıralanabilmesi amacıyla da en güncel ÇKKV yöntemlerinden biri olan MARCOS yöntemi kullanılmıştır. Gerçekleştirilen uygulama sayesinde, BIST XUTEK Endeksi'nde işlem gören şirketlerin finansal performanslarının karşılaştırılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is vital to determine the financial performance of technology companies in order to make investment decisions. Today, different performance evaluation tools, methods and methodologies have been developed by researchers nstead of making financial performance analyzes only by interpreting the balance sheet and income statement items of companies in the past. Among these, multi-criteria decision making (MCDM) methods, which are the methods in which the financial performances of companies are analyzed and ranked, have been used increasingly and effectively, especially in recent years. In this study, financial performance analyzes of 13 technology companies traded in Borsa Istanbul (BIST) Technology Index (XUTEK) were carried out using 5 main and 18 sub-financial and stock market performance ratios for the 5-year period between 2018-2022. Entropy, one of the objective criterion weighting methods, was used to determine the importance of the ratios, and the MARCOS method, which is one of the most recent MCDM methods, was used to rank the technology companies according to their financial performance. Through the the application, the financial performances of the companies traded in the BIST XUTEK Index were compared.