Türk romanında aşk (1928-1938)
Love in Turkish novel (1928-1938)
- Tez No: 829896
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 447
Özet
Türk modernleşme tarihi açısından düşünüldüğünde, harf devriminden (1928) Atatürk'ün ölümüne (1938) kadar Cumhuriyetin ilk yıllarını kapsayan on yıllık zaman diliminde sosyal ve siyasi bakımdan hızlı bir dönüşüm yaşanmıştır. Türk Romanında Aşk (1928-1938) adlı bu doktora tezi, on yıllık dönemde yayımlanmış romanlardan seçilen örnekler üzerinde aşk ilişkilerine yakından bakmayı amaçlamaktadır. Seçilen örnek metinlerde öncelikle 'aşkın hâlleri' daha sonra 'âşık, sevgili, rakip, aracı/yardımcı, yasaklayıcı/engelleyici' gibi birçok aşk öyküsünün doğal katılımcıları 'aşk ve özneler' başlığı altında ayrıntılı olarak incelenmiştir. Kurmaca anlatılardaki zaman ve mekân gibi temel unsurlar, aşk öyküsündeki aşamalarla ilişkilendirilerek 'aşk ve mekân', 'aşk ve zaman' başlıklarıyla yeniden yapılandırılmıştır. Bir aşk ilişkisindeki temel öznelerin dil kullanımındaki ipuçlarından yola çıkılarak kişilere, koşullara ve aşkın farklı aşamalarına göre kimi zaman değişen kimi zaman hep aynı kalan 'aşkın dili' çözümlenmeye çalışılmıştır. Seçilen roman örneklerinden hareketle araştırma sonucunda aşk öykülerinin kurmaca anlatılardaki görünümüyle ilgili elde edilen veriler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering the Turkish modernization history, there was a rapid social and political transformation during the ten years period between the changing the Turkish alphabet (1928) and the death of Atatürk (1938). This study, Love in Turkish Novel (1928-1938), aims to analyze love relationships in the selected novels chosen from the above said period. First of all 'stages of love' then the 'love and subjects' roles of natural actors of many love stories such as 'lover, beloved one, rival, go between/matchmaker, obstructer/forbidder' etc. in the love story construction have been examined. Basic elements such as time and space in narrative fictions have been restructured with the titles of 'love and space', 'love and time' by associating them with the stages in the love story. Based on the clues in the language use of the main subjects in a love relationship, the 'language of love' which sometimes changes according to people, conditions and different stages of love, and sometimes remains the same, has been tried to be analyzed. As a result of the research, with the help of selected novel examples, the data obtained about love stories in narrative fictions were shared.