Uluslararası ilişkilerde yumuşak gücün kullanımı ve Türkiye'nin Balkanlar üzerindeki yumuşak güç araçları
The use of soft power in international relations and Turkey's tools of soft power on the Balkan
- Tez No: 829898
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
1990'lı yılların ardından Soğuk Savaş döneminin sona ermesi, küreselleşme ve değişen Dünya ile beraber uluslararası ilişkiler bağlamında ortaya çıkan yumuşak güç kavramı, çok yönlü bir etkileme ve etkilenme aracıdır. Dolayısıyla küresel sistemde söz sahibi olabilmek adına birçok ülke yumuşak güç politikalarını uygulamaktadır. Bir ülke, yumuşak gücünü çekiciliğini ve cezbetme yeteneğini kullanırken bunu kamu diplomasisi faaliyetleri aracılığıyla yapmaktadır. Balkan coğrafyası dil, inanç, tarih, soy ve benzeri kültürel unsurlar ve ortak geçmiş bakımından Türkiye ile birçok ortak değer taşıması hasebiyle Balkanların Türkler ve Türkiye için önemi büyüktür. Bunun sonucu olarak Türkiye Balkanlara yönelik olarak aktif bir kamu diplomasisi politikası yürütmektedir. Bu politikanın en önemli yansıması kamu diplomasisi faaliyetlerini yürüten kurum ve kuruluşlardır. Bu çalışmada öncelikle güç kavramı ve güç çeşitlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde ise kamu diplomasisi ve uygulama alanlarına değinilmiş olup bu bağlamda son bölümde Türkiye Balkan politikası kapsamında Türk kamu diplomasisinin Balkanlarda etkin role sahip kamu kurum ve kuruluşları genel hatlarıyla çerçevelenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
After the 1990s, the end of the Cold War period, globalization and discussion The Soft Power concept, which revealed the exhibition of international lessons with the world, is a very common means of influencing and influencing. Therefore, many countries will implement soft power policies in order to have a voice in the global system. A country achieves its soft power attractiveness and attraction, while doing so through public diplomacy operations. The Balkan geography is of great importance for the Turks of the Balkans and Turkey, as it has many common values with Turkey about language, belief, history, ancestry, similar cultural elements and common past. As a result, Türkiye carries out an active public diplomacy policy towards the Balkans. The most important programs of this policy are the institutions and organizations that carry out public diplomacy activities. First of all, the concept of power and power types are included. In the second part, public diplomacy and its application areas are mentioned, and finally, within the scope of Turkey-Balkan policy, the public institution and house of Turkish public diplomacy that have an active role in the Balkans will be tried to be framed in general terms.