Design of symmetric laminated composite plates with a hole subsect to inprame loading
Delikli tabakalı kompozit plakların düzlemsel yükleme halindeki tasarımı
- Tez No: 82990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY ANLAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu çalışmada delikli ve simetrik tabakalı kompozit plakaların düzlemsel yükleme altındaki tasarımı ele alınmıştır. Gerilme dağılımı Lekhnitskii'nin uyguladığı kompleks değişkenler metodu ile hesaplanmıştır. Sonlu plaka çözümlerini elde edebilmek için, elastik ve geometrik ölçüler kullanılarak hesaplanan bir düzeltme katsayısı kullanılmıştır. Dayanım hesaplamaları için Whitney ile Nuismer'in geliştirmiş olduğu noktasal dayanım kriterinde izlenilen yola benzer bir metod uygulanmıştır. Deliğin etrafındaki gerilmenin sabit olmamasından dolayı, Tsai-Wu dayanım kriteri değiştirilerek, plakanın elastik sabitleri ve delik boyundan hesaplanan bir karakteristik uzunluk tanımlanmış ve plakanın dayanımı hesaplanmıştır. Oluşturulan modelin geçerliliğini ve hassasiyetini görebilmek için bazı laminat konfigürasyonlan başka çalışmalardaki sonuçlar ve deney sonuçları ile karşılaştınimıştır. Optimum konfigürasyon, ilk katman dayanımı, (FPF), adı verilen değerin en büyük değerini alması şeklinde ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this work, design of symmetric laminated composite plates with a circular opening subject to in-plane loading are considered. Lekhnitskii's complex variable approach is used in stress calculations in accordance with the finite width corrections. For the strength predictions, a similar procedure like point strength criterion developed by Whitney and Nuismer, is followed. However, due to the variation of stress around the the hole, Tsai-Wu quadratic failure criterion is modified with a characteristic length defined in terms of the hole size and the laminate configuration. A failure model is developed and comparison of strength predictions and experimental data for certain layup are presented to see the validity of the failure model. Optimum laminate configuration is obtained by maximizing the first ply failure strength.