Kariyer sürdürülebilirlik ölçeği'nin (Career sustainability scale) Türkçeye uyarlanma geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Turkish adaptation of career sustainability scale: Studyof validity and reliability
  1. Tez No: 829907
  2. Yazar: HATİCE BİLGE DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİĞDEM MÜGE SİYEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kariyer sürdürülebilirliği, bireyin iş hayatı sürecinde kariyerinin istikrarlı bir şekilde kendisini geliştirmesine olanak sağlaması, bireye anlam kazandırması ve kariyer beklentilerini karşılaması sonucunda bireyin kariyerini sürdürebilmesini açıklamak için kullanılan kavramdır. Bireylerin kariyer yaşamlarından verim almasını ve etkin bir şekilde çalışma hayatında varlıklarını sürdürmelerini sağlamaktadır. Ayrıca şirketlerin sürdürülebilirliği için de çalışanların kariyer sürdürülebilirliklerini sağlamaları gerekmektedir. Ulusal alanyazın incelendiğinde bu alanda yapılan çalışmaların kısıtlı olduğu görülmüş ve Türkçe bir ölçüm aracının alanyazına katkı sağlayacağı düşünülmüştür. Bu çalışmada, Kariyer Sürdürülebilirlik Ölçeği (Career Sustainability Scale) Türkçe'ye uyarlanmış ve geçerlilik ve güvenirlilik çalışmaları yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu özel sektörde çalışan 241 kişi oluşturmaktadır. Ölçeğin geçerliliğinin test edilmesi için doğrulayıcı faktör analizi yapılmış ve uyum indeksleri incelenmiştir. Ayrıca benzer ölçek geçerliliğinin test edilebilmesi için kariyer sürdürülebilirliği ile iş doyumu ve kariyer platosu arasındaki ilişki incelenmiştir. Son olarak, Türkçe'ye uyarlanan ölçeğin güvenilirliği için cronbach alfa, mcdonalds omega ve kompozit güvenilirlik değerleri incelenmiştir. Sonuç olarak Kariyer Sürdürülebilirlik Ölçeği, Türkiye'ye çalışan yetişkin bireylerin kariyer sürdürülebilirliklerini değerlendirme de geçerlik ve güvenilir bir ölçme aracıdır. .
Özet (Çeviri)
Career sustainability is the concept used to explain the individual's ability to continue his/her career as a result of enabling the individual to improve himself/herself during his/her business life, giving meaning to the individual and meeting career expectations. It enables individuals to get benefit from their career life and to maintain their existence in working life effectively. In addition, for the sustainability of companies, employees must ensure their career sustainability. When the national literature is examined, it is seen that the studies in this field are limited. It is thought that a Turkish measurement tool will contribute to the literature. In this study, the Career Sustainability Scale was adapted into Turkish and validity and reliability studies were conducted. The study group of the research consists of 241 people working in the private sector. In order to test the validity of the scale, confirmatory factor analysis was performed and the fit indices were examined. In addition, the relationship between career sustainability, job satisfaction and career plateau was examined in order to test the criterion validity. Finally, cronbach alpha, mcdonalds omega, and composite reliability values were examined for the reliability of the scale. . In conclusion, the Career Sustainability Scale is a valid and reliable measurement tool for assessing the career sustainability of adult individuals working in the private sector in Turkey.