Determination of the carboxyhemoglobin levels and its healt effects on officiers working at the İstanbul Bosphorus bridge
İstanbul Boğazı Köprüsü gişe memurlarının karboksihemoglobin seviyeleri ve bunun sağlıkları üzerinde olan etkilerinin belirlenmesi
- Tez No: 82992
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY KOCASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
VI ÖZET Hava kirliliği dünyanın her yerinde problem olmaktadır. Kokusuz, renksiz, tatsız ve toksik bir gaz olan karbon monoksid (CO), başlıca benzin ve mazot gibi fosil yakıtların tamamlanmamış yanması sonucu oluşmaktadır. Dış ortamlarda ki başlıca karbon monoksit kaynaklar taşıt egzozları, endüstriyel atıklar ve yangınlardır. Karbon monoksid gazı solunduğunda özellikle iyi havalanmayan garaj ve tamirhaneler ile yoğun trafiğin olduğu kavşaklarda çalışan kişilerde mesleki tehlikelere neden olabilmektedir. Arştırma, araç egzozlarına maruz kalan ve İstanbul Boğaziçi Köprüsünde çalışan gişe memurlarının karboksihemoglobin ve karbon monoksit seviyelerini ölçmek ve aynı zamanda karbon monoksit gazının sağlıkları üzerine olan etkilerini belirlemek amacıyla Aralık 1997 ile Mayıs 1998 tarihleri arasında yapılmıştır. Gişe memurları görevleri süresince köprüdeki gişelerde oturarak köprüden geçen araç sürücülerinden geçiş ücreti olan para yada bileti alırken araç egzozundan çıkan karbon monoksid gazına maruz kalırlar. Çalışma iki aşamada uygulanmıştır. Birinci aşamada test grubunu oluşturan gişe memurlarının akciğerlerindeki alveol havasındaki karbon monoksit ve karboksihemoglobin seviyeleri ölçülmüş ve kendileri ile görüşülerek anket uygulanmıştır. İkinci aşamada ise gişe memurlarının aile fertlerini içeren bir kontrol grup oluşturularak aynı ölçüm ve anket çalışması uygulanmıştır. Anket sonuçlarına göre test grubunda sigara içenlerin kontrol grubunda da sigara içmeyenlerin sayısının yüksek olduğu bulunmuştur. Test ve kontrol grubu üyeleri stres, sağlıksız çalışma ortamı, egzoz gazı, vardiyalı çalışma ve düşük maaş gibi iş ile ilgili yakınmaları olduğunu ifade etmişlerdir. Stres, test grubu ve vardiyalı çalışma da kontrol grubu üyelerinin en sık ifade ettikleri şikayetlerdir. Gişe memurları stres kaynağı olarak en çok sürücülerin kendilerine yönelik olan kötü davranışları ve maruz kaldıkları zararlı maddeler hakkındaki bilgi eksiklikleri olduğunu söylemişlerdir. Test gurubunu oluşturan herbir bireyin çalıştığı her vardiyada vardiya giriş ve çıkış karbon monoksit (CO) ve karboksihemoglobin (COHb) değerleri ölçülmüştür. Aynı ölçümler herbir kontrol grubu üyelerine de evlerinde ve yalnızca bir kez yapılmıştır. Sigaravu içmeyen test ve kontrol grubu üyelerinin CO ve COHb değer ortalamaları farkı karşılaştırıldığında istatistiki anlamlılık bulunmuştur (P0.05). Aynı zamanda sigara içen ve içmeyen test grubu bireylerinin vardiya giriş ve çıkış CO ve COHb değer ortalamaları da karşılaştırılmış ve hepsinde istatistiki anlamlılık bulunmuştur (P0.05). Bu çalışma sonuçlarına göre gişe memurları çalışmaları süresince CO gazına maruz kalmaktadırlar. Ancak bu maruziyet onların sağlıklarını etkileyecek klinik bir önem oluşturmamaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Urban air pollution is a problem throughout the world. Carbon monoxide (CO), one of the major air pollutants is an odourless, colourless, tasteless and toxic gas, which is mainly produced by incomplete combustion of the fossil fuels such as gasoline and kerosene. The main sources of CO gas in outdoor air are vehicle exhaust, industrial effluents and fires. When inhaled CO gas causes to occupational hazards especially on workers who work at the junctions of high traffic and in the not well ventilated closed areas such as parking garages, car repair shops. The research was conducted between the December 1997 and May 1998 with the aim of the determination of the carboxyhemoglobin (COHb) and carbon monoxide (CO) levels and its health effects on cashiers working at the Istanbul Bosphorus Bridge. They sit in the boxes on the bridge during their work and are exposed to carbon monoxide gas from vehicle exhaust while they were taking money or ticket from the drivers passing through the bridge. The study was performed at two stages. In the first stage of the study the carbon monoxide (CO) arid carboxyhemoglobin (COHb) levels in the alveolar air of the test group were measured and a questionnaire was filled by interviewing with them. In the second stage of the study a control group which consists of family members of the cashiers was formed and the same type of measurement and questionnaire.was applied on them According to the questionnaire evaluated, many of the test group members were smokers. But in the control group many of them were non-smokers. The test and the control group members expressed nearly the same complaints such as stress, unhealthy work conditions, exhaust gas, shift type of work and inadequate salary. Stres was the most expressed complaint by the test and shift type of work by the control group members. The cashiers expressed the main reasons which cause to stress on them as unpleasant acts of the drivers and less knowledge about the hazardous substances they exposed. Carbon monoxide (CO) and carboxyhaemoglobin (COHb) levels of each member of the test group were measured at each shift both before starting the work and at the endof the workday. The same CO and COHb measurement technique was used in all the subjects of the control group only once at their houses in order to determine the contribution of exposure to CO at the working place to the CO level. The comparison of the mean difference of the CO and COHb values of the non-smoking test and the control groups was found very significant (PO.001). The result of the comparison between the mean of CO and COHb levels in the smoking test and control group samples indicated no statistical significance (P>0.05). The comparisons of the mean of the CO and COHb levels measured in the both smoking and the non-smoking test group members before and after the work was also made. As a result, a statistical significance (PO.001) was found between all these parameters in both smoking and non-smoking test group members. The occupational hazard risk of CO gas increases with the smoking habits of the people. In this study, the difference of mean of the CO values measured before and after the work of the smoking test group members was found higher than the values of the non-smoking test group members. So the workers working in places, which have a potential risk for CO toxicity must leave this habit. The health effects of inspired CO gas on the test group members were tried to determine by investigating their complaints such as headache, influenza, weakness, shortness of breath, chest pain, palpitation, nausea, dizziness, diarrhoea, throat sore, abdominal pain, leg pain, cough, and back pain at the time of the measurements both before and after the work in all the shifts. There were no complaints at the most of the measurements both before and after the work in all shifts in the test group members. A statistical significance could not be found between the complaints of the test and control group members (P>0.05). According to the study results the cashiers (bridge officers) are exposed to CO gas during their work period. But this exposure does not effects the health of the cashiers as a clinical importance.