Hannah Arendt felsefesi: Şiddet, insanlık durumu ve totalitarizm
Hannah Arendt's philosophy: Violence, the human condition and totalitarianism
- Tez No: 829917
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FIRAT DEMİRKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Hannah Arendt yirminci yüzyılın önemli politik/felsefe kuramcılarındandır. Arendt hem liberalizme hem Marksizm'e kendi insanî özgürlük ütopyası çerçevesinde getirdiği eleştiriye özgün bir konuma sahiptir. Bu çalışmada, Arendt'in önemli kavramları arasında yer alan totalitarizm, insanlık durumu ve şiddet gibi kuramları açıklanacaktır. Arendt yaşamış olduğu çağda,“devletsiz”,“yurtsuz”ve“uyruksuz”statüsünde olan bireylerin“insanlık durumuna”vurgu yapmıştır. Sadece“öteki”ve“yabancı”konumunda olmasından dolayı devletler tarafından ezilen ve şiddet gören insanların önemine değinilmesi Arendt'in eserlerinde dikkat çekmektedir. Şiddetin hangi boyutlarda“ulus”devlet tarafından gerçekleştiğini ve bunun sonucunda insanlık durumunun ne boyutlara ulaştığı Arendt için önemli konular arasında yer almaktadır. Hannah Arendt kavramlarının yani özellikle totalitarizm, şiddet ve insanlık durumu sadece yerli halk ekseninde değil aynı zamanda mülteciler çerçeveside de açıklanmaya çalışılmıştır. Yirminci yüzyılın arka planında Arendt'in gördüğü biçimleriyle son birkaç olay ve tartışma aktarılmaktadır. Hannah Arendt, eserlerinde insanın dünyaya yani kendi var ettiği ortak yaşama yabancılaşmasının nedenlerini, bu yabancılaşmayı ve dışlanmayı aşacak bir özgürleşmenin yollarını aramıştır.
Özet (Çeviri)
Hannah Arendt is one of the important political/philosophical theorists of the twentieth century. Arendt has a unique position in her critique of both liberalism and Marxism within the framework of her own utopia of human freedom. In this study, Arendt's theories such as totalitarianism, the human condition and violence, which are among the important concepts, will be explained. Arendt emphasized the“human condition”of individuals with the status of“stateless”,“stateless”and“stateless”in the era she lived in. It is noteworthy in Arendt's works that the importance of people who are oppressed and subjected to violence by the states only because they are in the“other”and“foreign”position. The extent to which violence is perpetrated by the“nation”state and the extent to which the human condition has reached as a result are among the important issues for Arendt. Hannah Arendt concepts, especially totalitarianism, violence and the human condition, have been tried to be explained not only on the local people but also on the refugees. It recounts the last few events and debates as Arendt saw them against the backdrop of the twentieth century. Throughout her works, Hannah Arendt has sought the reasons for man's alienation from the world, that is, the common life he has created, and the ways of a liberation that will overcome this alienation and exclusion.