Hannah Arendt'in siyasal düşüncesinde iktidar ve siyasal şiddet ilişkisi
The relationship between power and political violence in Hannah Arendt's political thought
- Tez No: 776420
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hannah Arendt, Hitler Almanya'sında yaşamış bir Yahudi olarak şiddetin gerçek yüzünü yaşamıştır. Bu nedenle şiddeti meşru görmesi mümkün değildir. Arendt'in felsefesi karşılıklı saygıya ve herkesin kendini ifade edebileceği özgür ortamlara dayanan bir zeminde gelişmiştir. Dolayısıyla Antik Yunan siyasal yaşantısı Arendt'in özlem duyduğu bir temeldir. Çünkü orada insanlar konuşarak ve eylemde bulunarak kendini ifade edebiliyorlardı. Nitekim Arendt şiddeti konuşma güçsüzlüğü olarak tanımlayacak ve ona göre şiddet dilsizdir. Bu çalışmanın amacı, Hannah Arendt'in şiddet kavramsallaştırmasından yola çıkarak şiddetin iktidar ve siyasalla olan ilişkisini ele alıp çözümlemektir. Şiddet teması, tarihsel anlamda güncelliğini korumakla birlikte siyasal alanla olan ilişkisi hep tartışma konusu olmuştur. Arendt de şiddet temasını şiddet-iktidar, şiddet-otorite, şiddet-savaş gibi temalar üzerinden karşılaştırmalı olarak ele alır. Çünkü şiddet, modern dünyada normal bir olgu olarak kabul edildiği için kitle toplumlarının oluşmasına neden olmuştur. Bu anlamda şiddet yaşamın gerçekleri gibi algılanır. Bütün bunlar bağlamında Arendt'in felsefi görüşleri temel alınarak siyasal iktidarın şiddeti tekeline alıp meşrulaştırmaya çalışması incelenecektir.
Özet (Çeviri)
As a Jew who lived in Hitler's Germany, Hannah Arendt experienced the real face of violence. Therefore, it is not possible for her to see violence as legitimate. Arendt's philosophy has developed on a ground that is based on mutual respect and free environments where everyone can express themselves. Therefore, Ancient Greek political life is a foundation that Arendt longs for. Because there, people could express themselves by talking and taking action. As a matter of fact, Arendt will define violence as speech weakness and according to her, violence is voiceless. The purpose of this study is to contextualize and analyse the relationship of violence with power and politics by starting from Hannah Arendt's conceptualization of violence. Although the theme of violence remains historically up-to-date, its relationship with the political sphere has always been the subject of debate. Arendt also discusses the theme of violence on the themes such as violence-power, violence-authority, violence-war. Because, violence has been accepted as a normal phenomenon in the modern world, it has caused formation of mass societies. In this sense, violence is perceived as the realities of life. In this context, political power's monopolization and legitimization of the violence will be examined, by grounding on Arendt's philosophical views.