Sosyal içerik platformlarının web site arayüz tasarımlarının kullanıcılar açısından kullanım kolaylığı sağlaması yönünden incelenmesi; Onedio ve buzzfeed sitelerinin kullanım analizi
Examination of website interface designs of social content platforms for ease of use for users: Usage analysis of onedio and buzzfeed sites
- Tez No: 829920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Gelişen teknoloji ve internetin yaygınlaşması, insan iletişimi ve etkileşimini doğrudan etkilemiştir. Bu durum zaman içinde insanların iletişimsel algılarında değişikliklere yol açmıştır. Özellikle internetle birlikte bilgi yayılımının hızı artmış ve bilgi paylaşımı kolaylaşmıştır. Web teknolojileri ve akıllı cihazlar aracılığıyla verilere ulaşmak da çok daha kolay hale gelmiştir. Tüm bu gelişmeler, web sitelerini ön plana çıkarmış ve kullanıcıların memnuniyetini ön planda tutarak arayüz tasarımının önemini artırmıştır. Arayüz tasarımları zaman içerisinde gelişerek kullanıcılara kullanım kolaylığı sağlayan bir yapıya dönüşmüştür. Kullanılabilir arayüz tasarımı, kullanıcıların memnuniyetini gidermeyi amaçlamaktadır. Bu tez, Nielsen'ın 10 kullanılabilirlik buluşsal yöntemine uygunluğunu ve sosyal içerik platformlarının, özellikle Onedio ve BuzzFeed gibi popüler sitelerin web site arayüz tasarımlarının kullanıcılar açısından kullanım kolaylığını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik ilkeleri temel alınarak yürütülmüştür. Kullanıcıların web arayüz tasarımının kullanılabilirliğinin artmasına olanak tanıyan yaklaşımlar irdelenerek, arayüz tasarımı ögeleri, kullanılabilirlik kriterleri ve kullanıcı tasarım türleri hakkında bilgiler verilmiştir. Araştırma kapsamında, sosyal içerik platformlarının arayüz kullanışlılığı ve kullanıcı deneyiminin nasıl performans gösterdiği de incelenmiştir. Çalışmada kullanıcılara anket ve görev yöntemleri uygulanarak geri bildirim toplanmıştır. Bu geri bildirimler, kullanıcıların siteleri gezinme deneyimleri, içeriklere erişimleri ve genel memnuniyetleri hakkında bilgi sağlamıştır. Kullanıcıların site içerisindeki etkileşimleri ve zorluklarını anlamak amacıyla bu adımlar önemli bir rol oynamıştır. Elde edilen veriler SPSS programında incelenmiş ve araştırma sonuçlarıyla birleştirilerek, teorik bilgiler ile pratik sonuçlar arasında anlamlı bir ilişki kurularak sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
Developing technology and the spread of the internet have directly affected human communication and interaction. This has led to changes in people's communicative perceptions over time. Especially with the internet, the speed of information dissemination has increased and information sharing has become easier. Accessing data via web technologies and smart devices has also become much easier. All these developments have brought websites to the fore and has increased the importance of interface design by prioritizing customer satisfaction. Interface designs have evolved over time and have turned into a structure that provides ease of use to users. Usable interface design aims to satisfy users. This thesis aims to examine the compliance with Nielsen's 10 usability heuristics and the ease of use of website interface designs of social content platforms, particularly popular sites like Onedio and BuzzFeed, from the perspective of users. The research was conducted on the basis of user experience and usability principles. By examining the approaches that allow users to increase the usability of web interface design, information about interface design elements, usability criteria, and user design types is given. Within the scope of the research, how the interface usability and user experience of social content platforms perform was also examined. In the study, feedback was collected by applying questionnaires and task methods to the users. These feedbacks provided information about users' browsing experience, access to content, and general satisfaction. These steps played an important role in understanding users' interactions and difficulties within the site. The data obtained were analyzed in the SPSS program and combined with the research results, a meaningful relationship was established between theoretical knowledge and practical results, and the result was tried to be reached.