Investigating the preservice primary school teachers' mathematical knowledge in teaching of division operation
Sınıf öğretmeni adaylarının bölme işlemine yönelik öğretimsel matematik bilgilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 829919
  2. Yazar: EKİN BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MINE ISIKSAL BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı sınıf öğretmeni adaylarının bölme işlemine yönelik öğretimsel matematik bilgilerini Dörtlü Bilgi Modeli'ne göre incelemektir. Araştırma deseni olarak nitel araştırma seçilmiş ve olay incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Çalışma, Ankara'da vakıf üniversitesinde okuyan iki sınıf öğretmeni adayıyla yapılmıştır ve sınıf öğretmeni adayları uygun örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Çalışmanın verileri hazırbulunuşluk testi, gözlemler, ders planları ve yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanmış olup, Dörtlü Bilgi Modeli ile analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları sınıf öğretmeni adaylarının bölme işlemini gerçek bir sınıf ortamında öğretim yapmalarında önce yeterince tanımlayamazken ders planlarını hazırlayıp ve öğretimlerini yaptıktan sonra bölme işlemini tanımlamalarında gelişme olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda öğretmen adayları standart algoritmaları öğretimden önce ve öğretim sırasınca sıklıkla kullanmışlardır. Buna ek olarak, öğretmen adaylarının örnek, temsil, gösterim ve materyal kullanımlarının kısıtlı ve çeşitlilik göstermemektedir. Aynı zamanda sınıf öğretmeni adaylarının öğretim esnasında beklenmedik durumlarından üstesinde gelemedikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate preservice primary school teachers' mathematical knowledge in teaching regarding division operation according to the Knowledge Quartet Model. The qualitative research, specifically the case study approach, was used as a research design. The study was conducted with two preservice primary school teachers studying at a foundation university in Ankara, and they were selected through convenient sampling. The data were collected via readiness tests, observations, lesson plans, and semi-structured interviews. The data were analyzed through the Knowledge Quartet Model. The results demonstrated that preservice primary school teachers' definitions of division operation were ill-defined before the teaching practice in a real classroom setting; however, after they prepared lesson plans and had their teaching practice, there was an improvement in their definitions of division operation. Furthermore, it was observed that preservice teachers relied on and used standard algorithms very often before and during teaching implementation. Additionally, their usage of examples, representations, demonstrations, and materials was limited and lacked diversity while planning and implementing the lesson. It was also seen that they had difficulties while handling unexpected moments during teaching.