Sınıf öğretmenlerinin sanal sınıf ortamına yönelik tutumları: Ölçek geliştirme çalışması
  1. Tez No: 829926
  2. Yazar: HATİCE ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DÖNDÜ BAHAR ŞAHİN SARKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Gelişen teknolojinin uzaktan eğitime olan katkıları sonucunda eğitim faaliyetlerinin gerçekleştirildiği sanal sınıf ortamlarında etkili bir eğitim- öğretim faaliyeti gerçekleştirmek, derslerin verimliliğini ve öğrenci başarısını arttırmak, öğretmen motivasyonunu arttırmak, öğretmenlerin sanal sınıf ortamına yönelik olumlu tutum kazanmalarını sağlamak için sınıf öğretmenlerinin bu ortam hakkındaki duygu, düşünce ve davranışlarını bilmek önemlidir. Bu nedenle yapılan araştırma, sınıf öğretmenlerinin sanal sınıf ortamına yönelik tutumlarını belirlemek için kullanılabilecek bir ölçek geliştirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma tarama modeli kullanılarak hazırlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Maltepe ilçesi devlet okullarında görev yapmakta olan 517 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada; araştırmacı tarafından oluşturulan“Sınıf Öğretmenlerinin Sanal Sınıf Ortamına Yönelik Tutum Ölçeği”ve sınıf öğretmenlerinin kişisel bilgilerini belirlemek için“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Ölçeğin geliştirme aşamasında 69 maddeden oluşan madde havuzu oluşturulmuştur. Benzer ifadeler içeren maddeler elenerek 43 madde uzman görüşüne sunulmuştur. Uzman görüşleri analiz edilerek ölçeğin kapsam geçerlilik çalışması yapılmıştır. Daha sonra yapı geçerliliği ve güvenirlilik analizleri uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 24.0 ve MPlus 7.0 programları kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen 517 verinin 370'i açımlayıcı, 147'si ise doğrulayıcı faktör analizi için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the contribution of the developing technology to distance education,its important to know clasroom teacher's thoughts and feelings about the virtual environments, in order to carry out an effective educational activity to increase the efficiency of the lessons, the student succes, teacher motivation and enabling teachers to gain possitive attitudes towards these environments. For this reason, the aim of this research is to develop a scale that can be used to determine the attitudes of clasroom teachers towards the virtual clasroom environment. The research was prepared by using the survey model. The study group of the research consists of 517 classroom teachers working in public schools in Maltepe district of Istanbul in the 2022-2023 academic year. In the research; the attitudes of classroom tchers towards the virtual classroom environment scale created by the researcher and the“Personal Information Form”to determine the personel information of the teachers were used. During the development phase of the scale, an article pool consisting of 69 articles was created. Items containing similar statements were eliminated and 43 items were submitted to expert view. The scope validity study of the scale was carried out by analyzing expert views. Then, structure validity and reliability analyzes were made. The data obtained in the research were analyzed using SPSS 24.0 and MPlus 7.0 programs. Of the 517 data obtained, 370 data were used for exploratory and 147 data were used for confirmatory factor analysis. Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) value was calculated in the first step in deciding whether the sample size is sufficient to determine the construct validity of the scale.