Sosyal inovasyonda yerel bilginin önemi
The importance of local knowledge in social innovation
- Tez No: 829925
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL KARTALTEPE BEHRAM, PROF. DR. ELİF NUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toplumsal Projeler Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sosyal inovasyon günümüzde devletlerin, özel sektörün ve kar amacı gütmeyen kurumların eksik kaldığı ya da görmezden geldiği sosyal sorunları çözebilen vazgeçilmez bir yöntem haline gelmiştir. Yapısında birçok bileşen bulunduran sosyal inovasyonda yerel bilgi sosyal inovasyonun yapı taşıdır. Bu çalışma sosyal inovasyonda yerel bilginin önemini incelemeyi amaçlar. Bunu üç temel soru sorarak yapar: 1. Yerel bilginin sosyal inovasyondaki önemi nedir? 2- Sosyal inovasyon fikrinin kullanıcıların ihtiyaçlarına gerçekten uygun olduğu nasıl anlaşılır? 3- Yerel bilgi üzerine kurgulanan projelerin yerellerin yaklaşımlarını, davranışlarını, düşüncelerini değiştirmede etkisi nasıldır? Bu sorulara cevap aranarak sosyal inovasyon sürecinin daha iyi anlaşılması ve bu sayede daha etkin sosyal inovasyon projeleri geliştirilmesine katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Yöntem olarak nitel analiz tekniklerinden vaka çalışması ve derinlemesine mülakat seçilmiş, üç farklı alandan (turizm, tarım, eğitim) altı sosyal inovatör ile Zoom üzerinden mülakat yapılmıştır. Mülakatlardan ve literatür taramasından elde edilen veri MAXQDA yazılımı ile incelenmiş ve analiz edilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen en önemli bulgu şudur: yerel bilgi sayesinde ihtiyaca uygun çözümler bulunmuştur. Yerelin sosyal inovasyona katılması için güveninin kazanılmasının gerekli olduğu görülmüştür. Ayrıca sosyal inovasyona katılan ve sosyal inovasyon çözümünü hayatında kullanabilmek için çeşitli eğitimler alan bireylerin özgüvenlerinin geliştiği ve bireysel gelişim açısından güçlendiği gözlenmiştir. Bu da sosyal inovasyonlara sürdürülebilirlik sağlamıştır. İncelenen her bir sosyal inovasyon, sonrasında başka bir sosyal problemin çözümü için çalışmalar başlamasına neden olmuştur. Bu bulgular ışığında sosyal inovasyon sürecinin erken aşamalarında, yerel bilginin kazanılarak sosyal inovasyona entegrasyonunun sosyal inovasyonun başarısına ciddi bir katkı yaptığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Social innovation has become an indispensable method that can solve social problems that governments, the private sector and non-profit organizations have failed or ignored. In social innovation, which has many components, local knowledge is one of the most important building blocks. This study examines the importance of local knowledge in social innovation. It does so by asking three basic questions: 1. What is the importance of local domain knowledge in social innovation? 2. How to recognize when a social innovation idea is truly relevant to the needs of users? 3- What is the impact of projects built on local knowledge in changing the attitudes, behaviors, and thoughts of local people? By seeking answers to these questions, this study aims to better understand the social innovation process and thus contribute to the development of better social innovation projects. Case study and in-depth interviews are selected as qualitative analysis techniques, and six social innovators from three different fields (tourism, agriculture, education) are interviewed via Zoom. The data obtained from the interviews and literature review is examined and analyzed with MAXQDA software. The most important finding of the analysis is that the information received from the local community helps to find appropriate solutions. In order to engage local people in social innovation, it is necessary to gain their trust. It is observed that individuals who participated in social innovation and received various trainings to use the social innovation solution in their lives become empowered. This provides sustainability to social innovations. Each social innovation examined for this project has led to the initiation of efforts to solve other social problems. In the light of these findings, one can say that acquiring local knowledge and integrating it into social innovation should be one of the first steps of the social innovation process.