Karaçay Balkarlarda aidiyet
Belonging in Karachay Balkars
  1. Tez No: 829932
  2. Yazar: MERVE YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ULAŞ SUNATA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kafkasya bölgesi, Karaçay-Balkarlar, Dağıstanlılar, Çeçen-İnguşlar, Abhazlar, Kabardeyler, Adıgeler ve Osetler gibi çeşitli etnik grupları kapsar. Kafkasya'da birçok farklı kültür bir arada yaşamıştır. Rusların uyguladığı politikalar nedeniyle 19. yüzyılın sonlarından 20. yüzyıla kadar Kafkas halklarının büyük çoğunluğu Osmanlı İmparatorluğu'na göç etmiştir. Bu tezin odak noktası Türkiye Cumhuriyeti'ne yerleşen Karaçay-Balkarlardır. Osmanlı Devleti'ne öncelikle 1885 ve 1905 göç dalgaları sırasında göç ettikleri bilinmektedir. Günümüzde Türkiye'de Karaçay köylerinde ve şehir merkezlerinde yaşamlarını sürdürmektedir. Bu çalışmanın konusu Türkiye'de yaşayan Karaçayların aidiyet duygusudur. Aidiyet duygusunu anlamak için göç sonrası uyum süreci araştırılmıştır. Uyum sürecinde gerçekleşen sosyal etkileşimler, Karaçay halkının kimliklerini şekillendirmiştir. Toplumsal değişimler dillerini, kültürlerini ve kimliklerini etkilemiştir. Karaçay-Balkarların kimliğini ve aidiyet duygusunu anlamak için Karaçay halkının tarihi anlatılmıştır. Türkiye'de yaşayan 10 Karaçaylı ile aidiyet duygusu üzerine tartışmak amacıyla görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler, kimlik ve aidiyet duygusunu analiz etmek için yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Caucasus region encompasses various ethnic groups such as the Karachay- Balkars, Dagestanis, Chechen-Ingush, Abkhazians, Kabardians, Adyghe, and Ossetians. Many different cultures have coexisted in the Caucasus. Due to the policies implemented by the Russians, the majority of the Caucasian peoples migrated to the Ottoman Empire from the end of the 19th century to the 20th century. Focal point of this thesis is the Karachay-Balkars who settled in the Republic of Turkey. It is known that they migrated to the Ottoman Empire primarily during the migration waves of 1885 and 1905. Today, they continue their lives in Karachay villages and urban centers in Turkey. The subject of this study is the sense of belonging of the Karachays living in Turkey.The process of adaptation after migration has been researched to understand the sense of belonging. The social interactions that took place during the adaptation process have shaped the identities of the Karachay people. Social changes have had an impact on their languages, cultures, and identities. In order to understand the identity and sense of belonging of the Karachay-Balkars, the history of the Karachay people has been narrated. Interviews were conducted with 10 Karachay individuals living in Turkey in order to engage in a discussion about a sense of belonging. The data obtained from the interviews were interpreted to analyze identity and sense of belonging.