Tek kat kullanıma uygun yüksek örtücülüğe sahip su bazlı iç cephe boya formülasyonu geliştirilmesi
Improvement of water-based interior paint formulation with high hiding suitable for single coat use
- Tez No: 829933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET OKKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, tek kat boya uygulamaları üzerine bir araştırma yürütülmüş olup, kaynakların etkin kullanımı amaçlanmıştır. Tez, sınırlı kaynakları koruma ve zaman tasarrufu sağlama hedefleriyle uygulama süresini azaltmaya yönelik bir amaca sahiptir. Sulandırma gerektirmeyen bir ürün kullanılarak, basit uygulama araçlarıyla tek kat performansı elde edilmektedir. Böylece, ürün performansındaki değişimler ve kullanıcının becerisi arasındaki bağ azaltılmaktadır. Tez, sınırlı kaynakların daha verimli bir şekilde kullanılması ve geniş bir kullanıcı kitlesine uygun bir çözüm sunma amacını taşımaktadır. Bu çalışma, maliyet avantajı sağlayan, kullanımı kolay ve herkes tarafından uygulanabilen tek kat boya sistemlerini, geleneksel iki katlı boya sistemlerine alternatif olarak geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu sistem, ülkemiz ve yakın coğrafyada başarıyla kullanılabilecek bir potansiyele sahiptir. Ancak, küresel ölçekte düşünüldüğünde, bazı eksikliklerin zaman içinde giderilerek daha gelişmiş bir seviyeye ulaştırılması gerekmektedir. İstenilen birinci sınıf örtücülük ve silinme değerlerine, mevcut reçete oluşturma teknikleriyle ulaşmak mümkün görünmemektedir. Yüksek derecede silinme özelliği elde etmek için TiO₂ ve diğer dolgu maddelerinin sıvı formda sisteme eklenmesi, mantıklı bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Ancak, sıvı sistemiyle yapılan denemelerde köpük oluşumu ve sistem stabilitesi önemli bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Mevcut reçete çalışmaları, Türkiye ve yakın coğrafya için uygun olsa da, rekabetin yoğun olduğu ve ileri teknolojinin gereklilik olduğu pazarlar için yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle, yeni piyasaya sürülen teknolojilerin takip edilerek reçete çalışmalarının ileri bir seviyeye taşınması için gerekli çalışmalar sürdürülmelidir.
Özet (Çeviri)
This study undertakes research on single-coat paint applications, aiming to achieve efficient resource utilization. The thesis is driven by the objectives of preserving limited resources and facilitating time savings by reducing application duration. The utilization of a non-diluting product in conjunction with simple application tools enables the attainment of single-coat performance. Consequently, the study mitigates the impact of variations in product performance associated with user skill. The overarching aim is to enhance the effective utilization of limited resources and provide a viable solution for a broad user base. Specifically, the study aims to develop single-coat paint systems that offer cost advantages, ease of use, and broad accessibility, serving as an alternative to conventional two-coat paint systems. This system exhibits considerable potential for successful implementation within our domestic and proximate geographic contexts. Nevertheless, when considered from a global perspective, it becomes evident that addressing the following deficiencies and attaining a more advanced stage will be achievable over time. The desired first-class coverage and resistance to smudging appear challenging to achieve utilizing existing recipe formulation techniques. A judicious approach involves incorporating TiO₂ and other fillers into the system in liquid form to attain a high degree of smudge resistance. Nonetheless, experimental evaluations conducted with liquid systems have revealed substantial issues pertaining to foam formation and system stability. While current recipe studies align well with the requirements of Turkey and its neighboring regions, they may prove inadequate for markets characterized by intense competition and advanced technological demands. Hence, it is a long-term objective to monitor emerging technologies and elevate our recipe studies to a more advanced level.