Understanding the factors affecting the writing achievement of Libyan EFL students
Libyalı EFL öğrencilerinin yazma başarılarını etkileyen faktörleri anlamak
- Tez No: 829945
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. Akbar ALİŞAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çeşitli psikolojik özelliklerin, özellikle öz-yeterlilik, endişe ve yazma motivasyonunun, bir bireyin yazma yeteneğini şekillendirmenin etkisiyle ilişkili olduğuna inanılmaktadır. Ek olarak, Libyalı yabancı dil olarak yabancı dil öğrenen öğrencilerin ortamında yazma öz-yeterliği, kaygısı ve motivasyonu arasındaki ilişkiye ve bu duygusal özelliklerin yazma başarısı üzerindeki etkisine dair çok az araştırma vardır. Sonuç olarak, bu çalışmanın birincil amacı, büyük ölçüde duyuşsal faktörler ile öğrenci yazma başarısı arasındaki ilişkiye odaklanan ilgili alan yazında belirtilen ihtiyaçlara cevap vermek olmuştur. Sonuç olarak, bu çalışma, cinsiyete göre sınıflandırılan Libyalı EFL üniversite öğrencileri arasında yazma öz-yeterliği, motivasyon ve yazma endişesi arasındaki ilişkiyi ve bu unsurların öğrencinin genel yazma başarısı üzerindeki etkisini değerlendirdi. Ayrıca yazma öz yeterliğindeki cinsiyet farklılıkları da incelenmiştir. Çalışma 51 Libyalı EFL öğrencisini içeriyordu ve bir korelasyon araştırma tasarımının yanı sıra son yazma kursu sonuçlarına ek olarak üç anket içeren bir veri toplama yaklaşımı kullandı. Sonuçlara ilişkin içgörü elde etmek için SPSS istatistik yazılımı kullanıldı. Araştırmaya göre, üç duygusal bileşen birbiriyle olumlu bir şekilde bağlantılı. Daha da önemlisi, motivasyon yazma başarısının en etkili yönü olarak ortaya çıktı. Ayrıca, öz-yeterlik konusunda cinsiyet farklılıkları gözlemlenmemiştir. Çalışma, bu unsurları araştırmanın önemini ve öğrencilerin yazma başarıları üzerindeki kritik etkilerini vurgulayarak sona erdi. Hem eğitimcilere hem de politika yapıcılara ek sonuçlar sunuldu.
Özet (Çeviri)
Several psychological characteristics, notably self-efficacy, apprehension, and writing motivation, are believed to be associated with the influence of shaping an individual's ability to write. Additionally, there has been a scarcity of research into the relationship between writing self-efficacy, apprehension, and motivation in the environment of EFL Libyan students, as well as the influence of those affective characteristics on writing achievement. As a consequence, the primary objective of this study was to respond to the stated needs in the relevant literature, which was largely focused on the relationship between affective factors and student writing achievement. As a result, the current study evaluated the relationship between writing self-efficacy, motivation and writing apprehension among Libyan EFL university students classified by gender, as well as the influence of these elements on the student's overall writing achievement. Moreover, gender differences in writing self-efficacy were investigated as well. The study included 51 Libyan EFL students and employed a correlation research design as well as a data gathering approach that included three questionnaires in addition to the final writing course results. SPSS statistical software was used to get insights into the results. According to the study, the three emotional components connected positively with one another. More importantly, motivation appeared to be the most influential aspect of writing achievement. Furthermore, no gender variations in self-efficacy were observed. The study concluded by emphasizing the significance of investigating these elements and their critical impact on students' writing achievements. Additional ramifications were offered to both educators and policymakers.