Hacı Hanmemmedov'a ait 1 Sayılı Tar Konçertosunun müzikal/teknik yönden incelenmesi
Musical/technical review of Haji Khanmemmedov's Tar Concerto no. 1
- Tez No: 907167
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SERHAT TURUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Performans Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Çalgı-Ses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 352
Özet
Çalgılar kültürel temsil ve iletişimin en önemli araçlarından biridir. Öyle ki, bazı çalgılar bir ülkeyi ve o ülkenin kültürünü tek başlarına temsil edebilme özelliğine sahiptir. Örneğin, nerede bir buzuki sesi işitilse akla Yunan kültürü ve Yunanistan gelir. Aynı şekilde sitar, Hint kültürü ve Hindistan'ın; bağlama ise Anadolu kültürü ve Türkiye'nin sembolü haline gelmiş güçlü birer kültür ögesi ve iletişim aracıdır. Tar da anavatanı olarak kabul edilen Azerbaycan'ın kültürü için büyük bir öneme haizdir. Azerbaycan halk müziğinin ve özellikle muğam müziğinin en önemli çalgı aleti olan tar, 20. yüzyılın başlarında ülkede yaşanan sosyopolitik değişim ve dönüşüm sürecinde de temsil gücünü korumayı başarmıştır. Azerbaycanlı müzik insanları, temelleri geleneksel Azerbaycan müziğine dayanan çağdaş milli müziklerini yaratım sürecine tarı da güçlü şeklide dâhil etmişlerdir. Üzeyir Hacıbeyli'nin başını çektiği bu anlayış onu takip eden başka müzik insanları tarafından da benimsenmiş ve devam ettirilmiştir. Hacı Hanmemmedov da sözünü ettiğimiz bu müzik adamlarından biridir. Hacı Hanmemmedov'un adını müzik tarihine altın harflerle yazdıran en önemli eseri, bestecinin tar ve senfonik orkestra için 1952 yılında yazdığı konçertodur. Bu eser, yakın coğrafyamızda ve hatta Doğu dünyasında geleneksel bir çalgı için konçerto formunda yazılmış ilk eser örneklerinden biridir. Besteci bu konçertodan sonra çeşitli yıllarda tar için dört, kamança için bir konçerto daha yazmışsa da, hocası Azerbaycanlı büyük besteci Gara Garayev'in rehberliğinde bestelediği ilk tar konçertosu bu janrın standartlarını belirlemiş ve sonraki çalışmalar için adeta bir prototip olarak değerlendirilmiştir. Eserin yarattığı derin etki ve heyecan neticesinde tar için daha sonraki senelerde başka besteciler tarafından sayıları toplamda kırkı geçen onlarca konçerto daha bestelenmiştir. Dolayısıyla Hacı Hanmemmedov'un tar ile senfonik orkestra için yazdığı bu konçerto müzik tarihi açısından inkar edilemez bir önem taşımaktadır. Eser, Doğu ve Batı müziği unsurlarının maharetle bir araya getirildiği, makam müziği ile çok sesliliğin ustalıkla birleştirildiği, tar ile senfonik orkestranın uyum içerisinde duyurulduğu müstesna bir örnek olması hasebiyle de daha yakından incelenmeyi ve analiz edilmeyi fazlasıyla hak etmektedir. Hanmemmedov, 1 sayılı tar konçertosunda klasik konçerto yapısına sadık kalmıştır. Eser üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm sonat allegrosu, ikinci bölüm lied ve üçüncü bölüm ise rondo formundadır. Birinci bölüm içerisinde tarın solo icra ettiği bir kadans da mevcuttur. Besteci çok sesliliğin tüm unsurlarını etkili bir biçimde müziğine yansıtmışsa da eser baştan sona kadar Azerbaycan halk müziğinden izler taşımaktadır. Azerbaycan'ın makam temelli geleneksel müzik ögeleri çağdaş bir polifoni anlayışıyla bağdaşık bir şekilde esere aksettirilmiştir. Klasik müzikteki alışılagelmiş tonal yaklaşım yerine bestecinin modalite odaklı armonik anlayışı eserin özgün müzikal dilini oluşturmuştur. Eserdeki makamsallık tampere ses sistemine bağlı kalınarak kullanılmıştır. Başka bir ifadeyle, Azerbaycan'ın emprovizeye dayalı makamsal müziği olan muğamlarda kullanılan mikrotonlara ne solo partide ne de orkestral ögelerde yer verilmiştir. Bu çalışma Hacı Hanmemmedov'a ait 1 sayılı tar konçertosunun detaylı bir müzikal/teknik analizini yapmayı ve böylece eserin her yönüyle daha iyi anlaşılıp gelecekte yapılacak benzer çalışmalar için teknik içerikli hazır bir materyal ortaya koymayı hedeflemektedir. Tez dört ana bölümden oluşmaktadır. Tezin 1. bölümü çalışmanın seçilme nedenlerinin, amacının, kapsamının, araştırma ve yazım sürecinin, kullanılan yöntemlerin anlatıldığı Giriş bölümüdür. Tezin 2. bölümü hedef konunun altyapısını hazırlayacak tarihsel, biyografik ve teorik konulara ayrılmıştır. Çalışma konusu olan konçertonun bestelenme sürecini hazırlayan koşullar, konçertonun Azerbaycan müziğinde yarattığı etki, Hanmemmedov'un yaratıcılığını etkileyen faktörler ve eseri yaratım süreci bu bölümde aktarılmaya çalışılmıştır. Tezin 3. bölümü esas konu olan müzikal/teknik analizi içermektedir. Burada çalışmaya konu eser form, tonalite/modalite, polifoni, metroritm ve tar icracılığı bakımında oldukça detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. 4. bölüm ise elde edilen bulguların ve çalışmaya dair tüm çıktıların değerlendirilmesine ayrılmış olan Sonuç bölümüdür.
Özet (Çeviri)
Throughout history, instruments have played an important role in cultural representation and communication, going beyond being mere instruments of music production. Each instrument has become a symbol of the geography, people and cultural values to which it belongs, and over time has become one of the symbols reflecting the identity of that community. In fact, some instruments have the power to represent a culture not only with their timbre but also with their formal characteristics and performance techniques. For example, when one thinks of the bouzouki, one thinks of Greece and Greek culture, while the sitar is seen as an indispensable cultural element of Indian culture and the bağlama as an indispensable cultural element of Anatolia and Turkey. Similarly, the tar is an important instrument representing Azerbaijan's national identity and cultural heritage. The tar stands out as an integral part of Azerbaijani folk music, especially the mugham tradition. The instrument's performance techniques, acoustic properties and depth of emotion transmission have reinforced its central position in Azerbaijani musical culture. In the early 20th century, during the socio-political transformations and modernization movements that took place in Azerbaijan, this powerful representational ability of the tar enabled it to serve as a bridge between traditional music and contemporary music understanding. During this period, Azerbaijani musicologists and composers began the process of creating a national music while preserving the foundations of traditional music. Uzeyir Hajibeyli, one of the pioneers of this process, demonstrated that the tar could be used in new musical genres without losing its traditional meaning. Hajibeyli's opera“Leyli and Majnun”brought the tar instrument to other musical genres besides folk music. This approach, which he pioneered, was also adopted and developed by the next generation of Azerbaijani composers. The works of Haji Khanmemmedov are also noteworthy in this direction. Hanmemmedov utilized the tar instrument not only in the traditional context, but also as an effective tool in the creative processes of modern Azerbaijani music. In his works, he combined the characteristic features of the tar instrument with contemporary musical structures and gave it a new dimension of meaning. Thus, the tar has continued to exist as a powerful means of expression in both traditional and modern music, and has gained international recognition as a symbol of Azerbaijani culture. Haji Khanmemmedov is one of the important composers who left a deep mark on the history of Azerbaijani music. One of his most important works is a concerto for tar and symphonic orchestra composed in 1952. As one of the first examples written in concerto form for a traditional instrument in the near maqam music geography, this work is groundbreaking not only in the composer's career but also in the history of music. Tar concerto draws attention with its successful combination of the makam structure of traditional Azerbaijani music and the polyphonic harmonic and formal understanding of European music. In this respect, the bridge between Eastern and Western music has made the work not only a musical achievement but also a symbol of cultural interaction. The concerto combines the traditional performance techniques of the tar instrument with the symphonic color palette, creating a strong harmony between both musical elements. These features have made the work respected not only in Azerbaijani music but also in the international music literature. Haji Khanmemmedov's concerto was developed under the guidance of his teacher Gara Garayev, deepening both technically and artistically in the process. The qualities of the work set the standards of the tar concerto genre and became a model for subsequent works. After this first concerto, Khanmemmedov continued his production in this genre by composing four more concertos for tar and one for kamancha. However, his first tar concerto of 1952 stands out as one of the most remarkable works in terms of both aesthetics and technique. This concerto had a great impact on the Azerbaijani music scene. As a result of the excitement and inspiration created by the composer's work, the number of concertos written for tar reached forty. This development, which initiated a new creative direction for Azerbaijani music, shows that Khanmemmedov's work is not only of an individual nature. The work in question is a milestone for the musical culture of the region in terms of demonstrating the possibility of including traditional instruments in symphonic music. We can say that making a detailed musical analysis of the work is an important starting point for us to better understand the innovative structure and musical interactions it represents. The work makes a significant contribution to both musical traditions in terms of skillfully combining the traditional performance characteristics and expressive power of the tar instrument with the norms of European classical music. In this context, Khanmemmedov's tar concerto can be considered as a pioneering example of East-West musical synthesis that deserves more comprehensive analysis in the fields of musicology and ethnomusicology. Haji Hanmemmedov's Tar Concerto No. 1 has earned an important place in the history of Azerbaijani music by presenting an impressive synthesis of both traditional and contemporary musical approaches. The composer adhered to the classical concerto form and shaped the structural organization of the music within the traditional framework. The three-movement work has the basic characteristics of the classical concerto form: the first movement is a sonata allegro, the second movement is a lied and the third movement is a rondo. The cadenza performed solo by the tar in the first movement both allows the performer to display his virtuosity and emphasizes the musical understanding of the work, which reflects the East-West synthesis. Hanmemmedov effectively utilized all the elements of polyphony throughout the concerto and emphasized the characteristic traces of Azerbaijani folk music in each section of the work. Especially in the harmonic structure of the work, the balance between makam-based traditional music and tonal music understanding is remarkable. This makes it possible to consider the concerto not only as a musical work, but also as a modern interpretation of Azerbaijani cultural heritage. By adopting a modality-based harmonic approach instead of the tonal harmony commonly used in classical European classical music, the composer ensured that the work has a unique musical language. This approach is noteworthy as an element that strengthens the work's connection with traditional Azerbaijani music. In the work, the thematic elements of makam music are combined with contemporary harmony techniques and this traditional structure is combined with tonal music elements. In this respect, Hanmemmedov's work can be shown as an important example not only of Azerbaijani music history but also of East- West music interaction. The maqam concept used in the piece is directly related to mugham, the traditional musical tradition of Azerbaijan. However, the composer handled these maqam elements within the framework of European classical music's buffered sound system and preferred to use a standard tonal framework in which microtonal sounds are not included. This facilitated the adaptation of the work to the Western musical system, and also created a musical structure that is more easily perceivable by an international audience. The absence of microtones both in the solo part and in the orchestral accompaniment makes the work a balance between Azerbaijani traditional music and European classical music. The three-movement structure of the work reflects Khanmemmedov's individual creativity while remaining faithful to the traditional aesthetics of the classical concerto form. The first movement in sonata allegro form begins with a dynamic and dramatic opening. In this movement, the tar stands out as the soloist instrument, while the dialog between it and the orchestra strengthens the dramatic structure of the work. The solo cadenza not only displays virtuosity but also highlights the tar's melodic and timbral richness. The second movement in lied form creates a lyrical and emotional atmosphere. In this movement, the emotional expressive power of the tar in traditional Azerbaijani music combines with the orchestral accompaniment to create a musical experience that moves the listener. The last movement, in the form of a rondo, displays an energetic and lively structure. The movement ends with a lively finale that reveals the virtuosity of the tar and its harmony with the orchestra. This study aims to make a detailed musical/technical analysis of Haji Khanmemmedov's Tar Concerto No. 1, so that the work can be better understood in every aspect and to provide a ready-made material with technical content for future similar studies. The thesis consists of four main chapters. The first part of the thesis includes the question, purpose and scope of the study as well as the research and writing process. The second part of the thesis is devoted to historical, biographical and theoretical issues that will prepare the infrastructure of the target subject. The conditions that prepared the composition process of the concerto, the impact of the concerto on Azerbaijani music, the factors affecting Khanmemmedov's creativity and the creation process of the work are tried to be conveyed in this section. The third chapter of the thesis contains the musical/technical analysis, which is our main topic. Here the work is analyzed in detail in terms of form, tonality/modality, polyphony, metrorhythm and tar performance. The fourth section is the Conclusion, which is devoted to the evaluation of the findings and all the outputs of the study.